Nowe Volvo FH oficjalnie zapowiedziane – premiera 29 stycznia i nowy kształt kabiny

Nowe Volvo FH, wyróżniające się bardziej aerodynamiczną kabiną, oficjalnie zadebiutuje 29 stycznia 2024 roku. Taką zapowiedź podał dzisiaj sam producent, zawierając w formie krótkiego, kilkunastosekundowe nagrania.

Zapowiedzi volvowskiej nowości pojawiały się już od dłuższego czasu. Wskazywały na nie zarówno ciężarówki widywane w kamuflażu, jak i patentowe grafiki (szerzej opisywane tutaj). Co natomiast można zobaczyć na oficjalnym nagraniu? Najpierw pojawia się tam zupełnie nowy wzór atrapy chodnicy, następnie widać typowe dla tej marki reflektory, a na koniec zaobserwujemy kontury nowej kabiny. W stosunku do poprzednika mają one mocno wysunięty przód, bardziej pochyłe podwyższenie dachu, a także kamery zamiast lusterek. Wszystko to mocno przypomina brazylijski prototyp Volvo Efficiency Concept Truck z 2021 roku.

Ten bardziej opływowy przód może przełożyć się także na dłuższą sypialnię. Po tych zmianach Volvo FH zacznie bowiem podlegać pod nowe unijne rozporządzenie, pozwalające dodać nawet 90 centymetrów długości zestawu, pod warunkiem uzyskania korzyści aerodynamicznych (jak ma to już miejsce z DAF-em XG/XG+). W praktyce może to więc oznaczać, że wersja Globetrotter XXL, z sypialnią fabrycznie powiększoną o 25 centymetrów, w końcu zacznie nadawać się także do pracy z pełnowymiarowymi naczepami.

Więcej szczegółów na ten temat poznacie już wkrótce. Tymczasem poniżej zamieszczam małą analizę kabiny z nagrania, porównującą jej kształt z dotychczasowym modelem. Na drugiej z grafik dodatkowo oznaczyłem to czerwonymi liniami, by lepiej uwypuklić różnice.

Nowa kabina po lewej, stara kabina po prawej:

Globetrotter XXL:

Prototyp Volvo Efficiency Concept Truck: