Nowe Iveco S-Way wyróżnione za świetny design – nagroda specjalistów od wyglądu

Nowa generacja Iveco S-Way, zaprezentowana pod koniec ubiegłego roku, została doceniona przez specjalistów od designu. Ciężarówka otrzymała prestiżową nagrodę iF Design Award 2024 w kategorii „Design Produktu: Samochody/Pojazdy”.

Patrząc na nowego S-Waya z zewnątrz można by uznać tę nagrodę za zaskakującą. W końcu tylko minimalnie różni się on od poprzednika mając inne logo, zmienione wykończenie grilla i kamery zamiast lusterek. Jury konkursu zajrzało jednak także do wnętrza, a tam zmiany okazują się już naprawdę poważne. Włosi przygotowali zupełnie nowy projekt deski rozdzielczej, zmieniając przy tym ekrany, schowki, materiały i elementy sterujące. Wszystko okazało się zaś na tyle dopracowane, że 132 ekspertów od designu, tworzących jury iF Design Award 2024, uznało to za jeden z najlepszych projektów motoryzacyjnych ostatnich miesięcy.

Oczywiście wygląd to w ciężarówce rzecz drugorzędna, wszak największy wpływ na codzienną pracę ma ergonomia i praktyczność. By więc artykuł nie skupiał się tylko na ocenie designerów, mało wymiernej z punktu widzenia transportowców, przypomnę kilka istotnych zmian, których nie widać na grafikach obwieszczających nagrodę. To między innymi kierownica o mniejszej średnicy, zwiększony zakres regulacji kolumny kierowniczej, obniżona podstawa foteli, stolik wysuwany z pulpitu przed fotelem pasażera, trzystopniowa drabinka do górnego łóżka oraz system mechanicznego ryglowania drzwi. Cieszy też fakt, że w pogoni za nowoczesnym wyglądem Iveco nie zrezygnowało z dużej ilości fizycznych przełączników. w tym zupełnie oddzielnego układu sterowania klimatyzacją.

Więcej o zmianach w kabinie Iveco S-Way pisałem w popremierowym artykule, dostępnym pod tym linkiem. Poniżej możecie natomiast obejrzeć część z wymienionych powyżej rozwiązań.

Nowy pulpit: