Nowe Iveco Daily już z kabinami sypialnymi – te egzemplarze dostały Spojtraka XL

Zmodernizowane Iveco Daily powoli zaczyna pojawiać na polskich drogach. Z zewnątrz raczej niełatwo je rozpoznać, wszak nadwozie przeszło tylko kosmetyczne zmiany. Za to w środku znajdziemy kilka ciekawych nowości. Jest to między innymi dwupłaszczyznowa regulacja kierownicy, aktywny tempomat, czy system diagnostyczny pozwalający na zdalne usuwanie błędów (więcej na ten temat tutaj).

Według oficjalnych statystyk, polski użytek modelu Daily wyróżnia się na tle innych krajów. Średni roczny przebieg zarejestrowanych u nas egzemplarzy wynosi 86 tys. kilometrów. Dla porównania, średnia dla całego kontynentu mieści się w zaledwie 38 tysięcy. To zaś sprawia, że na pierwsze egzemplarze z kabinami sypialnymi nie trzeba było długo czekać.

Firma Spojkar pochwaliła się jedną z pierwszych tego typu realizacji. To cała partia ciężkich egzemplarzy Daily, skonfigurowanych w 7-tonowej wersji 70C18. Spojkar dostarczył dla nich kabiny o nazwie Spojtrak XL, będące topowym modelem z oferty. Łączoną one w sobie niemal podwójne łóżko, możliwość wyprostowania się w kabinie, a także kącik wypoczynkowy ze stolikiem.

Część do dziennego wypoczynku znajdziemy w tylnej części kabiny, za fabrycznymi fotelami. Nad fotelami znajduje się natomiast podłużny otwór, o wymiarach 96×40 centymetrów. Pozwala on wyprostować w przestrzeni między fotelami, a jednocześnie daje też dostęp do części sypialnej Ta ostatnia w pełni pokryta jest materacem, licząc 213 cm szerokości oraz 123 cm długości.

Poglądowe zdjęcia Spojtraka XL: