Nowe ciężarówki z silnikiem przed kabiną – cztery egzemplarze z ostatnich tygodni

Choć europejskie ciężarówki z silnikiem przed kabiną pozostają rynkową niszą, wypełnianą wyłącznie przez niefabryczne warsztaty, nawet na tym niewielkim rynku sporo się ostatnio dzieje. Dlatego też postanowiłem przygotować szybki skrót aktualności, w którym przyjrzymy się czterem dostarczonym ostatnio egzemplarzom.

Zaczynamy we Francji, gdzie przebudową ciężarówek na klasyczny układ nadwozia zajmuje się firma Brevet Carrosserie. Nowe Scanie serii S otrzymują tam charakterystyczne, obłe osłony silnika, które szwedzki producent zaprojektował jeszcze w latach 90-tych, dla serii 4 Torpedo. Najnowszym klientem na taką modyfikację okazała się natomiast firma Depann Express, ulokowana w zachodniej Francji i świadcząca usługi pomocy drogowej. Przedsiębiorstwo oddało do przebudowy specjalistyczną Scanię 770S, fabrycznie wyposażoną w podwozie typu 8×4, 32-tonowy wózek tylny, a także kabinę sypialną z minimalnym podwyższeniem dachu. W Brevet Carrosserie nadwozie to zostało przesunięte za wspomnianą osłonę silnika, a następnie pojazd został zabudowany jako ciężki, wypadkowy holownik, z obrotowym ramieniem dostarczonym przez firmę Jige International.

Projekt z tej samej branży prowadzony jest również w Holandii, tym razem z udziałem ciężarówki marki Volvo Trucks. Konkretnie jest to Volvo FH16 Globetrotter, które na układ z silnikiem przed kabiną przebudowano w holenderskim warsztacie Vlastuin Truckopbouw, montując przy tym kanciastą maskę własnego projektu. Bazą po raz kolejny okazała się specjalistyczna konfiguracja, z czteroosiowym podwoziem na resorach, a prace przy pojeździe nadal trwają, mając zakończyć się dopiero pod koniec 2023 roku. Niemniej holenderska firma Wolves, która jest właścicielem pojazdu, pokazała w ubiegłym miesiącu zdjęcie z wyraźnie widocznymi postępami. Można na nim zobaczyć w pełni gotowy przód pojazdu, a także częściowo przygotowaną zabudowę holownika, wykonywaną przez firmę Falkom.

Skoro omówiłem już dwa projekty z branży pomocy drogowej, to dla osób niezorientowanych należy się też pewne wyjaśnienie – nie, przeróbki z dłuższym przodem nie są materiałem wyłącznie pod holowniki. Podobne modyfikacje wykonuje się także na ciągnikach siodłowych, a poniżej możecie zobaczyć jeden z najświeższych tego przykładów. Jest nim kolejne Volvo FH16, które przebudowano w warsztacie Vlastuin Truckopbouw, tym razem właśnie jako trzyosiowy ciągnik, z dwiema tylnymi osiami na bliźniakach. Zleceniodawcą tej przeróbki okazała się holenderska firma Geurts Trucks, na co dzień handlująca pojazdami specjalistycznymi, a na liście jej wymagań ewidentnie był bardzo efektowny wygląd, rozbudowane oświetlenie tylne oraz najwyższa kabina typu Globetrotter XL.

Na koniec zostawiłem rzecz najlepszą, swoisty crème de la crème. Jest to kolejny tegoroczny projekt warsztatu Vlastuin Truckopbouw, w którym kabina Scanii serii S nie tylko została przesunięta do tyłu, ale też otrzymała powiększoną część sypialną. Silnik tego pojazdu – V8 o mocy 580 KM – został przykryty kanciastą maską, którą Vlastuin również zaprojektował we własnym zakresie. Za to kierowca będzie miał dyspozycji najwyższe nadwozie typu Highline, które w tylnej części zostało przedłużone o 40 centymetrów, częściowo ukrywając to za spojlerami. W praktyce oznacza to więc sypialnię, która pod względem przestronności może powoli zbliżać się do wzorów amerykańskich. Jeśli natomiast chodzi o odbiorcę tego pojazdu, to okazała się nim holenderska firma VSB Groep Trucks, działająca w branży budowlanej, a także handlująca budowlanym sprzętem. W przewozach maszyn stosuje oczywiście zezwolenia na transport ponadnormatywny, co przy okazji odpowiada na pytanie, do jakiej pracy będzie nadawał się aż tak długi ciągnik.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że zupełna cisza tym temacie panuje ze strony holenderskiego dealera marki Iveco, firmy Charles Feijts Bedrijfswagens. To właśnie tam przez lata budowano model Strator, czyli Iveco Stralis z klasycznym układem nadwozia. Następnie zapowiadano też premierę jego następcy, bazującego na nowym Iveco S-Way. Niemniej od początku 2021 roku w temacie tym nie pojawiły się żadne aktualizacje.

Zdjęcia: Jige International, Wolves, Vlastuin Truckopbouw