Nowa Scania R320 6×2, czyli pięciocylindrowy silnik pod pełnowymiarową kabiną

Powyżej: Scania 113M 320 z przełomu lat 80. i 90.

Podwozie z najwyższej klasy wagowej, dalekobieżna kabina o wysokim umiejscowieniu, a do tego silnik o mocy 320 koni mechanicznych – w latach 70-tych coś takiego wzbudzało respekt, w latach 80-tych było to po prostu normą, a w latach 90-tych zaczęło bezpowrotnie odchodzić do przeszłości. Niemniej, jak się teraz okazuje, nadal można kupić taką ciężarówkę, jak na przykład Scania R320.

Jak łatwo było się spodziewać, na zakup tak nietypowej konfiguracji zdecydował się Holender. Konkretnie mowa tu o właścicielu firmy Kwekerijk Zwartjes, który potrzebował nowego kwiatowozu na trasy do stałych odbiorców w Beneluksie oraz w Niemczech. W zamyśle miało to być trzyosiowe podwozie 6×2 do pracy bez przyczepy, na liście wymagań był też stosunkowo wysoki komfort pracy i odpoczynku, a jednocześnie firma oczekiwała wyjątkowo niskiego zużycia paliwa. I stąd też pojawił się pomysł, by zakupić praktycznie niespotykany wariant Scanii, o oznaczeniu R320.

Scania R320, rocznik 2023:

Źródło napędu stanowi tu jedynie pięciocylindrowy silnik diesla, o pojemności 9,3 litra, mocy 320 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1600 Nm. Zwykle jednostka ta łączona jest z niższymi kabinami serii P lub G, przeznaczonymi do pracy lokalnej lub po prostu obniżającymi masę własną. Niemniej w tym przypadku rzędową „piątkę” wsadzono właśnie do R-ki, czyli kabiny typowo dalekobieżnej, mającej trzy stopnie wejściowe oraz minimalny tunel silnika. W tym przypadku jest to też kabina sypialna, o średnim podwyższeniu dachu, noszącym u Scanii oznaczenie Normal.

Właściciel ciężarówki ma nadzieję, że tak mały silnik zapewni mu bardzo niskie wyniki zużycia paliwa. Ma to być tym bardziej możliwe, że ładunki kwiatów z natury nie należą do ciężkich, a sprzęg do przyczepy w ogóle nie został tutaj zamontowany. Choć firma też przyznaje, że w zależności od sezonu zdarzy się jej wykonywać nieco cięższe przewozy. Dlatego zresztą wybrano podwozie typu 6×2 na całkowicie pneumatycznym zawieszeniu, w Holandii pozwalające uzyskać 28 ton legalnego DMC.