Nowa organizacja regulująca kontrole ciężarówek – czym zajmie się ECR EGTC?

Polska, Holandia, Niemcy, Francja, Luksemburg, Irlandia oraz Chorwacja stały się twórcami nowej inicjatywy. Nosi ona nazwę Euro Contrôle Route European Grouping of Territorial Cooperation Limited (ECR EGTC) i ma na celu uporządkowanie kontroli w transporcie międzynarodowym.

Nie od dziś wiadomo, że służby kontrolne z dwóch różnych krajów mogą wykazać dwa różne podejścia do tego samego tematu. Dotyczy to nawet najnowszych zagadnień z branży, takich jak chociażby Pakiet Mobilności. Dlatego pojawił się pomysł, by inspektorzy częściej konsultowali swoje praktyki, wspólnie opracowywali plany szkoleń oraz razem analizowali przepisy. Właśnie takie przedsięwzięcia ma organizować ECR EGTC, tworząc w tym celu specjalną, międzynarodową platformę.

Pod koniec marca ECR EGTC zorganizowało już swoje pierwsze obrady. Odbyły się one w biurze ulokowanym w Holandii, w Rijswijk na przedmieściach Hagi. Poza tym rozpisano harmonogram przechodniego prezydenctwa w organizacji. Do końca 2024 roku będzie je pełniła Polska, w przyszłym roku obejmie je Holandia, a dalej w kolejce ustawiono Francję.

ECR EGTC ma być otwarte na kandydatury kolejnych krajów. Dotyczy to nie tylko członków Unii Europejskiej, ale też tak zwanych „państw trzecich”, pod warunkiem graniczenia z co najmniej jednym krajem wspólnotowym. Tym samym organizacja stoi otworem na przykład przed kandydaturą Wielkiej Brytanii lub Ukrainy.