Nieoznakowany Citroen Spacetourer jako radiowóz ITD – ważenie na Podkarpaciu

Poza pewnymi wyjątkami, jak kontrole wyprzedzania na dolnośląskiej autostradzie A4, inspekcyjne patrole rzadko korzystają z nieoznakowanych radiowozów. Sporą ciekawostką wydają się więc najnowsze komunikaty WITD Rzeszów, w których zaczął pojawiać się nieoznakowany Citroen Spacetourer

Spacetourer to bardziej luksusowa wersja modelu Jumpy, kupowana do użytku prywatnego, widywana jako samochód hotelowy, przerabiana na kampery ale za to zupełnie niekojarzona ze służbami kontrolnymi. Tym większym zaskoczeniem może być więc sytuacja, w której właśnie taki elegancki Citroen zatrzymuje ciężarówkę do kontroli, ze środka wysiadają transportowi inspektorzy, a ich w bagażniku znajduje się waga do pomiaru nacisków osi.

Omawiane zdjęcia:

W ciągu ostatnich kilku dni WITD Rzeszów opublikowało dwa komunikaty, w których pojawił się właśnie taki nieoznakowany Citroen, z niebieskim oświetleniem ukrytym za tylną szybą oraz w atrapie chłodnicy. Pierwsza z tych kontroli miała miejsce 24 lipca i dotyczyła trzyosiowej wywrotki, przejeżdżającej przez miasto Mielec. Pojazd ten został przyłapany na przekroczeniu DMC oraz nacisków osi, ważąc 31,4 tony zamiast 26 ton dopuszczalnych. Drugą kontrolę przeprowadzono zaś 27 lipca, tym razem w miejscowości Klimkówka na drodze krajowej nr 28, a więc około 110 kilometrów na południe od Mielca. Tam Citroen pojawił się przy ważeniu zestawu z dłużycą, który był za ciężki na dwa sposoby. Kontrola teoretyczna, w oparciu o dokumenty przewozowe oraz dane z dowodu rejestracyjnego (to dopuszczalna procedura w przewozie drewna), wskazała 44 tony zamiast 40 ton dopuszczalnych. Gdy natomiast sprawdzono to na przenośnej wadze, rzeczywistym wynikiem okazało się aż 55 ton.

W obu przypadkach kontrole skończyły się postępowaniami administracyjnymi. W przypadku zestawu z dłużycą zatrzymano też dowody rejestracyjne. Jest to więc wyraźny sygnał, że kontrola z udziałem nieoznakowanego Citroena może być równie dotkliwa, co kontrola z udziałem typowego, zielonego radiowozu.

Źródłowe komunikat WITD Rzeszów znajdziecie tutaj oraz tutaj.