Ciężarówka na zagranicznych tablicach w wynajmie na 90 dni – będą nowe przepisy

Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce otworzą się możliwości wynajmowania ciężarówek na zagranicznych rejestracjach. W ubiegłym roku powszechny wynajem tego typu postanowiła dopuścić Unia Europejska, we wszystkich krajach członkowskich. Obecnie trwają zaś prace nad polskim rozporządzeniem, która przypieczętuje tę zmianę w przepisach krajowych.

Ministerstwo infrastruktury ma już odpowiedni projekt, publikując go na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Tym samym można się już dowiedzieć na jaki zasadach dopuszczony będzie ten zagraniczny wynajem. Projekt między innymi podaje, że przewoźnik będzie mógł korzystać z wynajętej ciężarówki na obcych rejestracjach nie dłużej niż przez 90 dni w danym roku kalendarzowym. Pojazd ten będzie mógł pracować w przewozach zarobkowych lub na potrzeby własne, w ruchu krajowym lub międzynarodowym.

Wśród ograniczeń będzie zakaz dalszego podnajmowania takiego pojazdu, a więc przekazywania go innym podmiotom. Poza tym projekt podkreśla, że umowa wynajmu zagranicznej ciężarówki nie będzie mogła wiązać tego z wynajmem kierowcy lub też jakiegokolwiek innego towarzyszącego personelu.

Kiedy natomiast te nowe przepisy wejdą w życie? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Obecnie sprawa jest na etapie konsultacji społecznych, czeka ją jeszcze między innymi głosowanie w parlamencie i tym samym wszystko potrwa zapewne kilka miesięcy.