Niemiecki przewoźnik podłącza sieć 5G, by wprowadzić zdanie sterowane ciężarówki

W nawiązaniu do tekstu z 2019 roku:

Kierowcy ciężarówek stracą pracę przez sieć 5G? W Chinach już zaczyna się to dziać

Niemiecki operator logistyczny Geis zapowiedział testy ciężarówek z udziałem super szybkiego internetu 5G. Nowa forma łączności ma umożliwić pracę autopilota w warunkach normalnego ruchu drogowego.

Geis wierzy w ciężarówki z autopilotami, chcąc wdrożyć takie pojazdy do szerokiego użytku. Firma widzi w tym szansę na rozwiązanie problemu niedoboru kierowców, a także na utrzymanie pojazdów w ruchu przez 24 godziny na dobę. Dostrzega się też jednak potencjalne problemy, jak pewne prawdopodobieństwo zablokowania pojazdu w ruchu, na przykład przed nieznaną dotychczas przeszkodą.

Dlatego też siedziba firmy Geis, znajdująca się w niemieckim Bad Neuenahr, ma zostać objęta super szybką siecią internetową 5G. Coś takiego pozwoli przekazywać polecenia niemal bez opóźnień, obejmując zautomatyzowane ciężarówki systemem zdalnego sterowania. W efekcie, nawet jeśli pojazd zablokuje się na drodze, z poziomu biura będzie można przejąć nad nim kontrolę.

Przygotowania do tej operacji już się rozpoczynają. Firma Geis nawiązała w tym celu współpracę z uniwersytetem w Würzburgu, a także z komercyjnymi specjalistami od telekomunikacji. Wszystko powinno być gotowe za trzy lata i wówczas zautomatyzowana ciężarówka wyjedzie na drogi.