Niemiecka policja przy polskich kontrolach stanu technicznego ciężarówek

Gdy na polskim parkingu dla ciężarówek pojawiają się niemieckie radiowozy, zwykle wzbudza to bardzo dużo emocji. Spójrzmy więc co sąsiedzi z zachodu robili wczoraj przy autostradzie A2 pod Świeckiem, na terenie MOP-u Gnilec.

Niemiecka policja przyglądała się pracy największego z inspekcyjnych radiowozów, a więc 18-tonowego, 320-konnego Iveco Eurocargo z Mobilną Jednostką Diagnostyczną (szerzej opisywane tutaj). Lubuskie ITD kontrolowało przy użyciu tego pojazdu stan techniczny ciężarówek, natomiast Niemcy obserwowali jak wygląda to w praktyce i jakie wyposażenie jest przy tym wykorzystywane.

W ramach praktycznego pokazu, na diagnostyczne najazdy wprowadzono dwanaście ciężarówek. Spośród nich pięć niestety nie przeszło pozytywnie kontroli, mają uchybienia w zakresie opon, hamulców, układu pneumatycznego, a nawet ramy nośnej. W dwóch przypadkach uznano to też za „usterki niebezpieczne”, co z automatu skutkuje zakazem dalszej jazdy, a przewoźnikowi zagraża karą administracyjną w wysokości 2 tys. złotych.

Przy okazji Niemcy mogli zobaczyć jak wygląda polska procedura postępowania z nietrzeźwymi kierowcami. W czasie kontroli zatrzymano bowiem Białorusina, który prowadził 40-tonowy zestaw mając blisko 0,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym przypadku inspektorzy wezwali więc na miejsce policję, a samemu kierowcy grożą co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia, co najmniej 5 tys. grzywny na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym, dodatkowa grzywna w wysokości od 10 do 540 dniówek (zależna od zarobków), a w szczególnie poważnych przypadkach nawet 2 lata więzienia.

Oto pełen komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

4 października 2023 r., na autostradzie A2 w pobliżu Świecka (MOP Gnilec), inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne kontrole drogowe z funkcjonariuszami niemieckiej policji. Kontrolujący sprawdzali przede wszystkim stan techniczny pojazdów. Inspektorzy zaprezentowali kolegom z Niemiec Mobilną Jednostkę Diagnostyczną (MJD), czyli pojazd wyposażony w specjalistyczne urządzenia kontrolne, w jakie wyposażone są stacje kontroli pojazdów. Niemieccy policjanci poznali sposób działania Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, dzięki której drogowe kontrole techniczne są dokładniejsze i efektywniejsze.

Sprawdzono stan techniczny 12 ciężarówek. Do pięciu pojazdów kontrolujący mieli zastrzeżenia. Stwierdzone usterki dotyczyły opon, hamulców, ramy pojazdu i układu pneumatycznego. Dwie spośród tych usterek zostały zakwalifikowane jako niebezpieczne, czyli powodujące bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. Dodatkowo wyłączyli z ruch pojazdy posiadające usterki niebezpieczne. Zostaną również wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie w związku ze stwierdzonymi usterkami niebezpiecznymi.

Podczas tych działań zatrzymano również pijanego kierowcę z Białorusi, który prowadził 40-tonową ciężarówkę. Miał on w organizmie prawie 0,9 promila alkoholu. Został przekazany do dyspozycji Policji.