ITD ma nową ciężarówkę do kontroli stanu technicznego – będzie ich łącznie 16

W nawiązaniu do tekstu:

Mobilne linie diagnostyczne dla ITD już zamówione – kiedy dostawy i za jaką cenę?

Po czterech latach zapowiedzi i przygotowań, do Inspekcji Transportu Drogowego zaczynają docierać zupełnie nowe, Mobilne Jednostki Kontrolne. Jest to nic innego, jak jeżdżące stacje kontroli pojazdów, pozwalające zdiagnozować na przykład skuteczność układu hamulcowego, czy stan zawieszenia

ITD zamówiło szesnaście takich urządzeń, z myślą o każdym wojewódzkim inspektoracie. Łączny koszt tego projektu, wraz z odpowiednim przeszkoleniem inspektorów, określono na ponad 30 milionów złotych. Pierwszym oddziałem, który pochwalił się taką nowa maszyną, jest natomiast WITD Opole, prezentując urządzenie w miniony wtorek i od razu przeprowadzając inauguracyjne kontrole.

Mobilna Jednostka Kontrolna została dostarczona wraz z 18-tonowym, 320-konnym Iveco Eurocargo. Ciężarówka ta będzie dowoziła urządzenie na miejsce pracy, a następnie rozładuje je przy użyciu hydraulicznego żurawia. W praktyce oznacza to możliwość sprawdzania stanu technicznego ciężarówek w niemal dowolnych punktach kontrolnych, prowadząc działania na niespotykaną dotąd skalę.

Na wyposażeniu urządzenia znalazły się między innymi szparki hydrauliczne, wystarczająco silne także dla załadowanych ciężarówek. Są też napędzane rolki, do sprawdzania wspomnianego już stanu hamulców. A jak to wygląda w praktyce, w czasie przygotowań i w czasie kontroli, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Kontrola:

Przygotowanie do pracy:

Oto komunikat WITD Opole:

Wczoraj, tj. 22 marca br. na drogach Opolszczyzny rozpoczęła pracę Mobilna Jednostka Kontrolna. Pojazd, to nowoczesna mobilna stacja diagnostyczna, wyposażona w specjalistyczne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie inspektorom szczegółowych kontroli technicznych już na drodze. Inspektorat w Opolu został wyposażony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Mobilną Jednostkę Kontrolną w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Znajdujący się na wyposażeniu stacji, zaawansowany technicznie oraz technologicznie sprzęt do kontroli stanu technicznego pojazdów, umożliwia wykrycie takich usterek stanu technicznego, których ujawnienie, dotychczas możliwe było dopiero po skierowaniu pojazdu na szczegółowe badania na stacji diagnostycznej. Wszyscy skontrolowani na Mobilnej Jednostce Kontrolnej kierowcy, na pamiątkę przeprowadzonej kontroli, otrzymali od kontrolujących drobne gadżety inspekcyjne.