15-metrowe naczepy zostają na niemieckich drogach – w użytku co najmniej do 2028

15-metrowe naczepy mają prawo pozostać na niemieckich drogach. Taką decyzję właśnie podjęło tamtejsze ministerstwo transportu, przedłużając test, który miał zakończyć się już za trzy miesiące.

Mówiąc bardziej dokładnie, sprawa dotyczy naczep o długości do 14,98 metra, a więc o nawet 138 centymetrów dłuższych od standardowych. Wraz z ciągnikami osiągają one 17,88 metra długości całkowitej i są w niemieckiej nomenklaturze oznaczane jako „Lang-LKW Typ 1”. Z zewnątrz taki pojazd można rozpoznać po ogromnym zwisie tylnym, wpływającym oczywiście na możliwości manewrowania. Za to w środku znajdziemy nawet 111 m3 przestrzeni ładunkowej, o 11 procent więcej niż w zwykłej naczepie typu mega. Ewentualnie można to też przeliczyć na dodatkowe cztery europalety.

„Lang-LKW Typ 1” jeździ po Niemczech już od kilku lat, zostało dopuszczone na większości dróg, ale nałożono też przy tym ograniczenie czasowe. Pierwotne zezwolenie miało obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku, by w międzyczasie eksperci przeanalizowali wyniki eksploatacji dłuższych naczep, na tej podstawie decydując o ich przyszłości. I właśnie taka decyzja została ogłoszona w dniu wczorajszym, przewidując dalszą eksploatację tych pojazdów, co najmniej do 2028 roku, a więc przez kolejne cztery lata.

Niewykluczone, że ten termin również zostanie wydłużony, a może nawet Niemcy wprowadzą dopuszczenie bezterminowe. Dotychczasowe testy nie wykazały bowiem żadnych niebezpiecznych sytuacji z udziałem „Lang-LKW Typ 1”, a dodatkowe 11 procent przestrzeni ładunkowej sprzyja realizacji postulatów ekologicznych. Choć oczywiście nie podoba się to lobby kolejowemu, które sprzeciwia się każdemu zwiększeniu efektywności ciężarówek, uznając to za zagrożenie dla swoich interesów.

Źródło zdjęcia: 14,9-metrowa naczepa z ruchomą podłogą, specjalnie do pracy na niemieckich drogach