Niemcy zmieniają wymagania dotyczące opon zimowych – samo oznaczenie M+S już nie wystarczy

plugi_sniezne_man_tgs

Nasi zachodni sąsiedzi postanowili zmienić przepisy dotyczące opon zimowych dla samochodów ciężarowych i autobusów. „Zimówki” będą musiały spełnić nowe wymagania, jednocześnie pojawiając się na kolejnych kołach.

W przypadku ogumienia wyprodukowanego do 31 grudnia 2017 roku wystarczą nam opony typu M+S. Zasada ta pozostanie aktualna jeszcze przez kilka lat, do 30 września 2024 roku. Kiedy jednak ogumienie będzie wyprodukowane po 31 grudnia 2017, konieczna będzie także „śnieżynka na trzech wzgórzach”, znana także jako „3PMSF”. W związku z powyższym należy dobrze sprawdzić datę produkcji ogumienia, patrząc przy tym na czterocyfrowy kod.

Kary? Za brak właściwego ogumienia kierowca otrzymuje 60 euro kary, natomiast jego pracodawca 75 euro. Ponadto, w szczególnych przypadkach, jak na przykład przy zatamowaniu ruchu przez brak trakcji, może do tego dojść kolejne 80 euro. Kiedy natomiast Niemcy wymagają opon zimowych? Sprawa jest prosta – w warunkach zimowych.

Na koniec jeszcze przypomnę, że obecnie Niemcy wymagają opon zimowych na kołach napędowych, a od połowy 2020 roku dojdą do tego także pierwsze osie kierowane.

Źródło informacji: organizacja TLN