Niemcy masowo zatrudnią kierowców spoza UE? Rezygnacja z wymogu językowego

W Niemczech powstał nowy projekt przepisów, który może sporo pozmieniać na transportowym rynku pracy. Jeśli bowiem nowe prawo zostanie wprowadzone w życie, pozaunijni kierowcy mogą masowo znaleźć prace u niemieckich przewoźników.

Projekt przewiduje zmiany dla tych grup zawodowych, które znajdują się na niemieckiej liście szczególnie pożądanych profesji. To między innymi inżynierowie, programiści, pracownicy służby zdrowia, rzemieślnicy budowlani, a także osoby wykwalifikowane do pracy w transporcie, jak na przykład kierowcy ciężarówek.

Dotychczas takie osoby, pochodzące spoza Unii Europejskiej, mogły otrzymać zezwolenie na pracę w Niemczech, wraz z prawem pobytu dla całej rodziny, pod warunkiem wykazania znajomości języka niemieckiego. Po zmianach ten językowy wymóg ma zostać całkowicie zniesiony, nawet w stopniu najbardziej podstawowym. Jednocześnie Niemcy mają finansować nowo przybyłym pracownikom specjalne kursy językowe.

Omawiany projekt czeka obecnie na głosowanie w niemieckim parlamencie. Jeśli nie trafi tam na żaden sprzeciw, jego wejście w życie planowane jest na styczeń 2024 roku.