Największy w Europie przewoźnik gabarytów – Universal oraz Gruber łączą siły

Na europejskim rynku transportu ponadnormatywnego powstaje prawdziwy gigant. To efekt połączenia dwóch konkurencyjnych dotychczas przedsiębiorstw, jakimi są firmy Gruber Logistics oraz Universal Transport.

Gruber Logistics to firma z północnej, niemieckojęzycznej części Włoch, oferująca zarówno przewozy ponadgabarytowe, jak i transport konwencjonalny, włącznie z przewozem drobnicy oraz usługami logistycznymi. Za to Universal Transport jest przedsiębiorstwem silnie wyspecjalizowanym, zajmując się tylko największymi i najcięższymi ładunkami. Poza tym obie firmy mają liczne, zagraniczne oddziały, ulokowane między innymi w Polsce, w Rumunii, a w przypadku Universal Transport nawet w Egipcie.

W ramach omawianej transakcji, Universal Transport zostaje włączone do Gruber Logistics, a obie firmy stworzą nowy, wspólny zarząd. Już samo to wystarczy, by Gruber Logistics stało się teraz największym w Europie przewoźnikiem ładunków ponadgabarytowych. Wskazuje się przy tym na około 2200 pracowników oraz łączne obroty z działalności wynoszące 650 milionów euro. Potencjalne, dalsze plany przewidują zaś na rozwój także w innych sektorach transportu, na rynku lżejszej logistyki ogólnej.

By dokonać powyższej fuzji, firmy musiały uzyskać zezwolenie od urzędu ochrony konkurencji w Niemczech. Wynika to z faktu, że oba przedsiębiorstwa częściowo z sobą konkurowały, a ich połączenie na pewno będzie wyczuwalne na rynku. Niemniej urząd nie dopatrzył się żadnych większych przeciwwskazań i wczoraj nastąpiło oficjalne zawarcie partnerstwa.