Najdłuższy normatywny zestaw na Polskę, czyli przestrzenny DAF XG z tandemem

Fot. Wesob/Wecon

Nowy DAF XG coraz bardziej zadomawia się na polskich drogach. W ostatnich dniach zaprezentowano nawet pierwszy egzemplarz z przestrzenną zabudową. Pojazd ten trafił do firmy E.C.S.I. Spedycja spod Krakowa, a patrząc na jego zdjęcie doznałem pewnej refleksji – to może być najdłuższa ciężarówka w Polsce, która nie wymaga zezwolenia na transport ponadnormatywny.

Prezentowany samochód został zabudowany przez firmę Wesob/Wecon i ma formę przestrzennego zestawu z tandemową przyczepą. Jest to też zestaw przejezdny, a więc zamiast przedniej ściany przyczepy pojawiły się czteroczęściowe drzwi i rozkładana rampa, pozwalająca przejechać z jednego nadwozia do drugiego. Te nadwozia mają tutaj pełnowymiarowy charakter, co w praktyce oznacza około 15,5 metra długości w przestrzeni ładunkowej.

W przypadku pojazdu innego niż DAF XG przełożyłoby się to na 18,75 metra długości całkowitej zestawu, czyli jeszcze niedawno maksymalny unijny wymiar dla ciężarówki z przyczepą. Kabina modelu XG – za sprawą wysuniętego przodu oraz większej sypialni – jest jednak o około 30 centymetrów dłuższa niż w innych ciężarówkach. Tym samym prezentowany pojazd musiał przekroczyć okrągłe 19 metrów, będąc właśnie najdłuższym normatywnym zestawem, jaki można użytkować w Polsce.

Fot. Oleg Dymytrov
Fot. Oleg Dymytrov
Fot. Oleg Dymytrov

Czy nie będzie z tym problemu przy kontrolach? Nie powinno, co szerzej wyjaśniałem w następującym artykule: DAF XG w policyjnej kontroli długości – jak udowodnić, że pół metra jest legalne? Mówiąc zaś w dużym skrócie, model XG ma mieć specjalne oznaczenie homologacyjne, wskazujące na pojazd korzystający z nowego unijnego rozporządzenia, dopuszczającego od września 2020 roku dłuższe kabiny dla korzyści aerodynamicznych. Za to kierowca jak najbardziej będzie musiał pamiętać o dodatkowych centymetrach, w tym zwłaszcza o mocno wysuniętym przodzie.

Na koniec małe wyjaśnienie dla dociekliwych: określając ten zestaw najdłuższym, nie uwzględniałem autotransporterów. Tak, to prawda, że ciężarówki do przewozu samochodów mogą mieć nawet 20 metrów długości, ale ich dodatkowa, tylna część nadwozia (wysuwany podest) nie jest zaliczana do obrysu zestawu. Uznaje się ją za podparcie dla ładunku, który zgodnie z prawem może wystawać poza zestaw. Tym samym autotransporter jest technicznie zestawem o długości do 18,75 metra.