DAF XG w policyjnej kontroli długości – jak udowodnić, że pół metra jest legalne?

Wyobraźmy sobie taką sytuację – niemiecka policja zatrzymuje do kontroli DAF-a XG (kabina dłuższa o 49 cm) oraz Volvo FH Globetrotter XXL (kabina dłuższa o 25 cm). Oba ciągniki jadą z pełnowymiarowymi naczepami i w obu przypadkach zestaw przekracza 16,5 metra długości. Skąd w tej sytuacji policjanci mają wiedzieć, że w przypadku XG takie przekroczenie jest dopuszczalne (z uwagi na korzyści aerodynamiczne), natomiast właściciel Globetrottera XXL złamał prawo, mogąc jeździć tylko z krótszymi naczepami?

Sam ostatnio zacząłem się nad tym zastanawiać, wszak już wkrótce DAF-y XG mogą pojawić się w punktach kontrolnych. W początkowym okresie może oznaczać to faktyczny problem, wszak przy pomiarach służby doliczą się około 17 metrów długości. W jakiś sposób trzeba będzie więc udowodnić, że nasza ciężarówka podlega pod nowe przepisy, mogąc jeździć z dłuższą kabiną, z uwagi znacznie mniejszy opór aerodynamiczny.

Jak tego dokonać? Oczywiście wiele rzeczy wyjdzie w praktyce, gdy tego typu kontrole będą już prowadzone. Za to pierwsza odpowiedź teoretyczna już się pojawiła. Jest to informacja rozesłana przez niderlandzkie stowarzyszenie przewoźników TLN, bardzo mocno tym tematem zainteresowany. Doradca wyjaśnił tam jak kierowcy DAF-a XG mają rozmawiać ze służbami kontrolnymi i jakie dokumenty będą mogli im okazać.

Jak się okazuje, ciężarówki korzystające z nowego rozporządzenia – dłuższe i dzięki temu bardziej aerodynamiczne – mają mieć stosowną informację zawartą na tabliczkach znamionowych. To właśnie po tym elemencie policja lub inspekcja będzie mogła ocenić zgodność z nowymi normami. O ile oczywiście funkcjonariusze będą wiedzieli jak tę informację odczytać i z jakimi przepisami ją połączyć. Dodatkowo producent ma wydawać certyfikaty potwierdzające zgodność z unijnymi normami zwrotności. DAF potwierdził już nawet niderlandzkiemu magazynowi „TTM”, że takie dokumenty faktycznie będą wydawane. Kierowcy będą więc wozili je w kabinach, jako dodatkowy dowód na wypadek kontroli.