Nagrodzona Scania R660 – robi 5 tys. km tygodniowo, waży po 60 ton i pali po 40 litrów

Fiński magazyn „Ajolinja” już od 42 lat przyznaje nagrody dla najpiękniejszej ciężarówki minionego roku. Za wybór odpowiadają tutaj sami czytelnicy, niegdyś głosując korespondencyjnie, a dzisiaj po prostu internetowo, natomiast w ubiegłym miesiącu ogłoszony został zwycięzca najnowszej edycji, trzymując tytuł „Vuoden Ärjyin 2023”.

Nagroda trafiła do firmy Kuljetusliike K. Salosen z miejscowości Kannus w środkowej Finlandii. Przyznano ją za 25-metrowy zestaw na bazie Scanii R660 Highline, złożony z chłodni na trzyosiowym podwoziu, a także trzyosiowej naczepy na wózku dolly. Całość została wyróżniona charakterystycznym lakierem, wykonanym w słynnym warsztacie tuningowym Ristimaa Customs. Dla kontrastu dołożono polerowane osłony międzyosiowe, a z przodu zastosowano typowo skandynawskie oświetlenie. Za to wewnątrz mamy skórzaną, beżowo czerwoną tapicerkę oraz górne łóżko przeniesione nad przednią szybę.

Jak wskazują oznaczenia na nadwoziach, prezentowany zestaw jeździ w stałym podwykonawstwie dla firmy Thermo-Transit. To przedsiębiorstwo wywodzące się z Norwegii oraz Danii, choć od kilku lat należące do… Grupy Girteka. Pojazd obsługuje tam głównie ładunki ryb, przewożąc je między północną Norwegią a południową Danią. Każda taka trasa trwa około tygodnia i liczył w „kółku” po 5 tys. kilometrów, co przekłada się na bardzo intensywną eksploatację. Dlatego półtoraroczny zestaw ma już 280 tys. kilometrów przebiegu.

Sam przewoźnik bardzo chwali 660-konną „V-ósemkę” za umiarkowane spalanie. Pomimo 60-tonowej masy całkowitej zestawu, oporów toczenia z aż ośmiu osi oraz trudnych warunków terenowych, prezentowana Scania ma przywozić wyniki rzędu 42 l/100 km. W krótkich okresach letnich możliwe jest nawet 40 l/100 km. Dla porównania, najstarsza „V-ka” w firmie – Scania R560 z 2012 roku – miała spalać w tej samej pracy około 55 l/100 km. To doskonale pokazuje, jak ogromnego postępu dokonały 16-litrowe silniki.

Kandydaci do nagrody Vuoden Ärjyin 2023:

Fot. Ajolinja