Naczepy z elektrycznie napędzaną osią także w Polsce – DSV szykuje już ładowarki

Ledwie dwa tygodnie temu pojawiły się informacje o testach elektrycznie napędzanej naczepy we flocie firmy DSV. Pojazd wypadł przy tym naprawdę obiecująco, ograniczając zużycie paliwa w spalinowym ciągniku o całe 48 procent! Dzisiaj możemy już natomiast zobaczyć pierwszą zapowiedź pojawienia się tego typu naczep w Polsce.

DSV właśnie ogłosiło pięcioletni, polski program inwestycyjny, rozpoczynający się w 2025 roku i łącznie mający opiewać na ponad miliard złotych. Jego głównym elementem będzie postawienie nowego centrum logistycznego w Wypędach koło Warszawy, który ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. I właśnie tutaj pojawiła się zapowiedź, że nowy obiekt zapewni „16 stanowisk ładowania e-ciężarówek i e-naczep”.

Wszystkie ładowarki mają być podpięte do magazynów energii, ładowanych poprzez panele fotowoltaiczne pokrywające dachy wszystkich budynków. Co więcej, ma być to system na tyle wydajny i inteligentnie zarządzany, że zasili nie tylko ciężarówki i naczepy, ale wręcz zapewni niezależność energetyczną dla całego obiektu.

W ciągu wspomnianych pięciu lat podobne inwestycje mają zostać zrealizowane także w innych regionach kraju: w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu oraz Sosnowcu. Tym samym można więc powiedzieć, że już za kilka lat ciągniki z elektrycznie napędzanymi naczepami będą mogły poruszać się po co najmniej kilku polskich trasach drobnicowych.