Naczepa z panelami solarnymi w Vos Logistics – rocznie zaoszczędzi 2 tys. litrów paliwa

W nawiązaniu do tekstu:

Emons i Vos z panelami solarnymi na naczepach – mają oszczędzić do 5,5 proc. paliwa

Niderlandzka firma IM Efficiency ma bardzo ambitne plany. Tylko w najbliższym czasie zamierza dostarczyć panele fotowoltaiczne dla 4 tys. naczep. Urządzenia te mają odciążyć silniki spalinowe i tym samym ograniczyć zużycie paliwa.

Jako pierwsza z systemu IM Efficiency skorzystała firma Emons Group. Jej naczepę z solarami prezentowałem już w maju i był to charakterystyczny pojazd z dwoma pokładami. Wczoraj odbyła się zaś inauguracja w kolejnej firmie, mianowicie w Vos Logistics. Osiem paneli fotowoltaicznych trafiło tam na naczepę marki LeciTrailer, będącą zamkniętym pojazdem o furgonowym nadwoziu.

Naczepa od wczoraj znajduje się w użytku i traktowana jest jako pojazd eksperymentalny. Jeśli ekonomiczne założenia się sprawdzą, które podobne panele mają otrzymać także inne pojazdy w tej flocie. A że łącznie mowa o 1200 zestawach, potencjał dla IM Efficiency  jest naprawdę ogromny.

Jakie są wspomniane założenia? Dostawca solarów obiecuje nawet 5,5 proc. mniej zużycia paliwa, dzięki odciążeniu alternatorów w ciągnikach siodłowych. Rocznie ma to oznaczać około 2 tys. niespalonych litrów paliwa, zwracając inwestycję w ciągu zaledwie trzech lat. A kolejne lata mają już oznaczać czystą oszczędność, pozostającą w kieszeni przewoźnika.

Choć w przypadku Vos Logistics czas zwrotu może być nieco dłuższy. Naczepa z panelami ma tam bowiem jeździć za ciągnikiem na płynny gaz ziemny (LNG). W wielu krajach jest to paliwo o nawet jedną czwartą tańsze niż olej napędowy, ograniczając wartość paliwowych oszczędności. Z drugiej strony, jest to też ciągnik wyposażony w klimatyzację postojową, a więc parkingowe zapotrzebowanie na prąd może być niemałe.

Panele w czasie montażu:

A na koniec jeszcze mała dygresja na temat powyższego zdjęcia. Tylko spójrzcie na tego pracownika na podnośniku nożycowym, wyposażonego w dodatkową uprzęż – właśnie tak wyglądają bezpieczne warunki wchodzenia na naczepy. Warto przypomnieć sobie to zdjęcie za dwa lub trzy miesiące, gdy wróci temat wchodzenia na naczepy i oczyszczania ich ze śniegu lub lodu.