Na Skandynawię Iveco S-Way 570 z wnętrzem Adamos Interior – współpraca po 20 latach

Dopóki nie znajdziemy się na południe od Brennero, tuning ciężarówek marki Iveco pozostaje rzadkością. Choć więc nie jest to najbardziej zaawansowany projekt Adamos Interior, bez wątpienia zasługuje on na uwagę. Adam i jego ekipa wzięli bowiem na warsztat topowego S-Waya, należącego do słupskiej firmy Almir Transport-Spedycja.

Zaczęło się od wzięcia Iveco S-Way na testy. Ciężarówka zrobiła wówczas bardzo pozytywne wrażenie i stąd decyzja, by dołączyć ją do floty bazującej wcześniej na Scaniach. Co też ważne, nie był to kolejny S-Way NP 460, napędzany płynnym gazem ziemnym. Zamiast tego wybrano konwencjonalny silnik na olej napędowy, dodatkowo w największej i najmocniejszej odmianie. To 13-litrowa jednostka o mocy 570 KM, zapewniająca osiągi jak najbardziej godne Iveco. A żeby było jeszcze ciekawiej, ten typowy południowy ciągnik regularnie wyrusza w trasy do Skandynawii. Spotkacie go między innymi w Norwegii, gdzie S-Way 570 na pewno może wzbudzać zainteresowanie.

Już od nowości był to też samochód atrakcyjny i bardzo dobrze wyposażony, ze skórzanymi fotelami, orurowaniem, dalekosiężnym oświetleniem oraz typowo włoskimi, polerowanymi wstawkami. Kolejnym etapem była zaś modyfikacja wnętrza, przeprowadzona trzy miesiące po wyjechaniu w pierwsze trasy. Właściciel firmy Almir Transport-Spedycja udał się z tym celu do warsztatu Adamos Interior, odwiedzając w ten sposób starego znajomego.

Dwie dekady temu ojciec Adama z Adamos Interior oraz przyszły założyciel firmy Almir byli kierowcami u tego samego przewoźnika. Adam poznał więc przyszłego klienta jeszcze jako dziecko, wspólnie pozując z nim do zdjęć na tle zestawów z czarnymi rejestracjami. A dzisiaj mógł zapozować z nim przed własnym warsztatem, przekazując S-Waya po wewnętrznych modyfikacjach. Ciężarówka otrzymała tam między innymi deskę rozdzielczą obszytą miękkim materiałem, pikowaną tapicerkę wokół łóżek i na suficie, niefabryczne oświetlenie z oznaczeniami firmy i modelu, a także polakierowane tworzywa sztuczne, dopasowane do wyglądu zewnętrznego oraz obicia górnej części kabiny.