Na ciężarówkę spadła betonowa ściana magazynu – trzeci przypadek i śmierć kierowcy

Transport oficjalnie należy do najbardziej niebezpiecznych branży, mając wyjątkowo wysoki współczynnik śmierci przy pracy (przykład statystyk tutaj lub tutaj). Jak natomiast pokazują trzy poniższe zdarzenia, na liście regularnych zagrożeń można wymienić nawet betonowe ściany magazynów…

Źródło zdjęcia: Vigili del Fuoco
Źródło zdjęcia: PR-Video
Źródło zdjęcia: RAI News

Pierwsze z powyższych zdjęć przedstawia sytuację z włoskiej wyspy Sardynia, z września 2020 roku. Volvo FH z 40-tonowym kontenerem cofało wówczas do magazynu, gdy dach kontenera poluzował frontową ścianę betonowego budynku. W efekcie kompletna ściana runęła do przodu, miażdżąc przy tym kabinę i powodując śmierć 35-letniego kierowcy.

Drugie ze zdjęć pochodzi z czerwca 2023 roku, a więc ledwie z ubiegłego miesiąca. Portugalska Scania serii R nie zmieściła się wówczas w bramie niemieckiego magazynu, znajdującego się w miejscowości Hockenheim. W efekcie wyjeżdżający z budynku zestaw zahaczył naczepą o ścianę, poluzował betonową płytę i zrzucił ją wprost na kabinę, powodując śmierć 55-letniego kierowcy.

Trzecie zdjęcie pochodzi z najnowszych doniesień, będąc wykonanym w dniu wczorajszym, 26 lipca 2023 roku. Przedstawiono ono tragedię z miejscowości Urago d’Oglio na północy Włoch, gdzie znajduje się plac budowy dużego magazynu. Na miejsce regularnie kursują między innymi betonomieszarki, a jedną z nich było Iveco Trakker prowadzone przez 63-letniego kierowcę z Albanii. Pojazd ten miał wyjeżdżać z magazynu przez częściowo ukończoną ścianę, przejeżdżając pod szeroką, betonową płytą. Betonomieszarka okazała się jednak zbyt wysoka, co prowadziło do poluzowania płyty i zrzucenia jej na kabinę. Kierowca poniósł przy tym śmierć na miejscu, a jego ciało zostało zakleszczone we wraku.