Mazowieckie: 1400 kontroli ITD w miesiąc, 4 prawa jazdy zatrzymane za czas pracy

Na początku stycznia zalały nas doniesienia o prawach jazdy odbieranych za manipulację tachografu. Jak natomiast wygląda to w długofalowych danych? WITD Radom opublikowało takie podsumowanie, obejmujące informacje z całego stycznia.

W czasie całego miesiąca mazowieckie ITD sprawdziło ponad 1400 pojazdów. Swoją drogą, jak na 31 dni, to zaskakująco wysoka liczba. Z tego w czterech przypadkach zatrzymano prawo jazdy, w związku z jedną trzech form fałszowania danych tachografu. Mowa tutaj o jeździe bez wykresówki, bez zalogowanej karty, a także z magnesem przy impulsatorze. Trzy omawiane przypadki stwierdzono w Radomiu, a czwarty w okolicach Ostrołęki.

Dla przypomnienia: zatrzymywanie uprawnień następuje na okres trzech miesięcy, w związku z manipulacją tachografu stwierdzoną w dniu kontroli. Za wykroczenia z dni minionych nie stosuje się takiej kary. Tuż po zatrzymaniu uprawnień kierowca otrzymuje tymczasowe zezwolenie na jazdę, w przypadku Polaków ważne przez 24 godziny, natomiast dla obcokrajowców wydłużone do 72 godzin. Co też ważne, zatrzymanie prawa jazdy nie wyklucza innych kar, jak finansowa kara administracyjna, mandat, czy postępowanie sądowe w sprawie zaniżenia przebiegu. Następstwa mogą przybrać nawet sześć różnych form, co wyjaśniałem w następującym tekście: Nocny przejazd bokami z „wyłącznikiem” tacho – aż sześć następstw wartych tysiące

Oto komunikat WITD Radom:

Brak wykresówki w tachografie, jazda z „przypiętym magnesem do impulsatora”, brak zalogowanej karty kierowcy w tachografie to powody zatrzymania praw jazdy przez mazowieckich inspektorów.

Od początku roku mazowieccy inspektorzy skontrolowali ponad 1400 pojazdów poruszających się po drogach naszego województwa. W 4 przypadkach zatrzymali kierującym prawa jazdy na 3 miesiące za manipulacje i fałszowanie danych z tachografu. Trzy przypadki zostały ujawnione na punktach kontrolnych w Radomiu i jeden w okolicy Ostrołęki. Kierowcy wyjaśniali, że nie wkładając karty do tachografu chcieli dokończyć zadanie przewozowe lub zwyczajnie zapomnieli zalogować karty przez kilka godzin jazdy.

Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy zawodowi za manipulacje i fałszowanie danych z tachografu tracą prawo jazdy. Inspektorzy podczas kontroli drogowych szczegółowo weryfikują pobrane dane dotyczące czasu pracy kierowców. Niestety zdarzają się kierowcy, którzy próbują fałszować rejestrację  swojej pracy co stanowi realne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego jak również stanowi nieuczciwą konkurencję dla innych przewoźników.