DAF znowu liderem europejskiego rynku ciągników – ta marka rządzi pod naczepami

Ciągniki siodłowe już od kilkudziesięciu lat dominują w europejskim transporcie dalekodystansowym. DAF może więc mieć spore powody do dumy, że to właśnie na rynku ciągników utrzymuje ogólnoeuropejskie prowadzenie.

Niderlandzki producent właśnie podsumował swoje wyniki z 2021 roku. Mowa tam o 15,9 proc. udziału w europejskim rynku powyżej 16 ton. I choć do najwyższego wyniku spośród całej „wielkiej siódemki” nadal tutaj daleko, to w kwestii ciągników siodłowych DAF już kolejny rok z rzędu okazał się niekwestionowanym liderem.

Żaden inny producent nie dostarczył w 2021 roku tylu ciągników, co właśnie DAF-a. Wyraźnie to więc pokazuje jaka jest specjalizacja tej konkretnej marki. Wszystko znajduje też odzwierciedlenie w liście krajów, w których DAF okazuje się rynkowym liderem.

W 2021 roku było sześć takich państw, w tym aż pięć mocno stawiających na transport międzynarodowy. To Niderlandy (28,5 proc. udziałów DAF-a), Węgry (24,8 proc.), Polska (24,3 proc.), Bułgaria (23,8 proc.) oraz Portugalia (19 proc.). Szósty kraj to Wielka Brytania, gdzie wynik był rekordowy, wynosząc 29,4 procent.