Marokańskie C+E zatwierdzone w Hiszpanii – szykuje się wielki napływ kierowców

Hiszpańskie firmy transportowe już od lat zatrudniają kierowców z Maroka. Teraz ma to jednak przybrać zupełnie nową, znacznie większą skalę, za sprawą zatwierdzonej zmiany przepisów.

Władze Hiszpanii wydały zgodę na pełną akceptację marokańskich praw jazdy kategorii C oraz C+E. Tym samym Marokańczycy będą mogli zatrudniać się w hiszpańskich firmach w oparciu o uprawnienia ze swojego kraju, bez konieczności zdawania lokalnych egzaminów.

Dotychczas takie egzaminy były dla Marokańczyków obowiązkowe. Miały one charakter teoretyczny, by potwierdzić znajomość hiszpańskich przepisów, w pewnych kwestiach mogących różnić się od zasad panujących w Afryce Północnej.

Dlaczego natomiast zgodzono się na tę zmianę? Rząd dopuścił to na życzenie hiszpańskich firm transportowych, które chcą uzupełnić Marokańczykami braki kadrowe. Stąd też szacunki, że nowe przepisy mogą skutkować napływem nawet 20 tys. kierowców.

Oczywiście najbardziej zależało na tym dużym przewoźnikom, coraz częściej zatrudniającym w Hiszpanii kierowców z Afryki Północnej lub Ameryki Południowej. Za to wśród mniejszych firm nie brakuje krytycznych głosów. Te bowiem ostrzegają, że masowe zatrudnienie Marokańczyków może skutkować dalszym pogorszeniem warunków pracy w branży.

Źródło zdjęcia: Trasa z Polski do Sahary Zachodniej: afrykańskie ciężarówki, odprawy i pustynia