MAN TGL dla niewielkiej szkoły zawodowej, by naukę kończyć już z prawem jazdy

Fot. Krapinsko-zagorska županija

Sprostowanie: w polskich szkołach zawodowych również działają już klasy, w których elementem programu jest zdobycie prawa jazdy kategorii C


Jak przekonać młodych ludzi do prowadzenia ciężarówek – to pytanie można usłyszeć w mediach z całej Europy. Odpowiedzią mogą być odpowiednie profile w szkołach zawodowych, przygotowujące do pracy kierowcy i kończące się uzyskaniem odpowiednich uprawnień. Przyjrzyjmy się teraz temu na praktycznym przykład, pochodzącym z miejscowości Konjščina na północy Chorwacji.

28 grudnia Konjščinie odbyło się tam oficjalne przekazanie samochodu ciężarowego, który lokalne władze zakupiły właśnie dla szkoły zawodowej, z myślą o przyszłych kierowcach. Okazał się to zaledwie trzyletni MAN TGL 12.250, mający 101 tys. kilometrów przebiegu, manualną skrzynię biegów, trzyosobową kabinę i oczywiście silnik Euro 6. Wraz z pojazdem przekazano też grunt pod plac do nauki jazdy, gdzie uczniowie będą mogli ćwiczyć pierwsze manewry. Tym samym szkoła zawodowa w Konjščinie stanie się też pełnoprawną szkołą jazdy.

Żeby było ciekawiej, placówka w Konjščinie nie należy do przesadnie dużych, wszak mowa tutaj o zaledwie 4-tysięcznej miejscowości, położonej na prowincji, około 50 kilometrów od Zagrzebia. Również klasa dla kierowców zawodowych pozostaje więc niewielka, w roku szkolnym 2022/2023 licząc 18 osób. Niemniej szkolne władze mają nadzieję na wzrost popularności tego kierunku, a ramach zachęty proponują wszystkim uczniom finansowe stypendia.