Ukraińska straż pożarna kupiła 15 wozów marki… Daewoo! Oto załogowe Maximusy

Flotowy odbiór ciężarówek marki Daewoo to rzecz, o której jeszcze nigdy nie pisałem. Tymczasem za naszą wschodnią granicą odbyła się dzisiaj prezentacja takiej floty, zakupionej z myślą o służbach ratowniczych.

Ukraińska straż pożarna, a konkretnie jej komenda z Charkowa, zdecydowała się na zakup 15 fabrycznie nowych wozów strażackich Daewoo Maximus. Koreańskie ciężarówki zostały wyposażone w zabudowy ukraińskiej marki Tital, częściowo przeznaczone do przewozu pasażerów. Efektem końcowym okazały się zaś uniwersalne wozy ratowniczo-gaśnicze, zdolne zabrać na pokład 7 osób, zestaw narzędzi ręcznych oraz 7000 litrów wody.

Bazowe Daewoo Maximus dostarczono w konfiguracji 1728, co w praktyce (nieco wbrew nazwie) przekłada się 18-tonowe podwozia typu 4×2. 280-konny silnik dostarczyła koreańska marka Doosan, znana u nas za sprawą maszyn budowlanych, a napęd przekazywany jest przez manualną, 6-biegową przekładnię niemieckiej marki ZF. Co też ważne, szoferka Maximusa przypomina swoim układem i wystrojem nadwozia europejskie, zrywając tym samym z przestarzałymi wzorcami azjatyckimi.

Takich strażackich „Koreańczyków” ma być wkrótce na Ukrainie znacznie więcej. Zamówienia na model Maximus składają bowiem kolejne jednostki i wykonuje się na nich nawet wozy kwatermistrzowskie, o plandekowych zabudowach. Wygląda więc na to, że Daewoo skutecznie zastąpi białoruskiego MAZ-a, który przed wojną dominował w zakupach ukraińskiej straży pożarnej. Może być to zresztą nieprzypadkowe, jako że Daewoo pozostaje wyraźnie tańsze od marek europejskich, a osobowe Lanosy są na Ukrainie bardzo popularne i cieszą się dobrą opinią.

Na koniec jeszcze wyjaśnię, że ciężarowy dział firmy Daewoo przetrwał upadek z 2001 roku, został przejęty przez Hindusów i dlatego też istnieje do dzisiaj. Na ukraińskim rynku przedsiębiorstwo zadebiutowało krótko przed wojną, a więcej na ten temat przeczytacie w następującym tekście, opowiadającym o pojazdach cywilnych: Ciężarówki Daewoo przekonały ukraińskich przewoźników – klientów stale przybywa

Filmowa prezentacja strażackiego Daewoo: