Magnum Integral, przyczepa z wyciętą osią i spójne tylko kołpaki – przybysz z Kaliningradu

Rosyjscy przewoźnicy coraz rzadziej przyjeżdżają do Polski starym sprzętem. Wyjątkiem są jednak pojazdy pochodzące z obwodu kaliningradzkiego. Z racji niewielkiej odległości od naszego kraju, a także nienajlepszej sytuacji tamtejszych przedsiębiorców, kaliningradzkie tablice z numerem „39” nadal można spotkać na weteranach transportu z lat 90-tych. A oto piękny przykład takiego pojazdu, uwieczniony przez Czytelnika Michała, na parkingu przy trasie S7, pod Elblągiem.

To Renault Magnum Integral 430, wersja z lat 1997-2001, coraz rzadziej spotykana na polskich drogach. Z daleka pojazd zwracał uwagę wypłowiałym lakierem, a także typowo wschodnim tuningiem, w postaci autobusowych kołpaków. Gdy jednak spojrzało się na niego z bliska, obraz wyraźnie zyskiwał. Kaliningradzka „Magnolia” okazała się nadspodziewanie dobrze zachowana, bez brakujących detali, czy prowizorycznych napraw nadwozia. Z drzwi dało się też odczytać, że przed laty Magnum należało do przewoźnika ze Szwajcarii.

Za to przyczepa to już kompletny wynalazek. Tak naprawdę nie wiadomo jak ją nazwać, wszak przy ponad 2-metrowym rozstawie określenie „centralnoosiowa” byłoby chyba trochę na wyrost. Taki układ niewątpliwie nie jest łaskawy dla opon, a manewrowanie musi wymagać dużej ostrożności. Jak więc wyjaśnić istnienie takiej przyczepy? Przekopałem internet w poszukiwaniu wyjaśnień i chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie zagadki.

W pierwszej połowie lat 90-tych niemiecka firma transportowa Westermann Westmax kupowała duże ilości przestrzennych, pięcioosiowych zestawów. Składały się one z dwuosiowych ciężarówek oraz centralnoosiowych, niskopodwoziowych przyczep, mających aż trzy osie. W sieci zachowały się liczne zdjęcia takich zestawów, a numery boczne przyczep zbliżone są do tych z Kaliningradu. Wyglądu więc na to, że Rosjanie kupili przyczepę trzyosiową, po czym zupełnie zdemontowali środkową oś, uznając ją za niepotrzebną. I tak przyczepa jeździ do dzisiaj, tworząc z „Magnumką” na dużych kołach nietypowy zestaw, spójny tylko pod względem kołpaków.

U pierwszego użytkownika tych przyczep:

Fot. lkw-infos.eu