Mała aktualizacja z dwoma filmami.
Ta sama ciężarówka w Rosji, w połowie lutego::
Przykładowa zmiana biegów w Macku z dwoma drążkami:
Wczoraj – w tym artykule – pokazywałem Wam piękną ciekawostkę w postaci polskich przejazdu dwóch amerykańskich ciężarówek. Zabytkowy Freightliner FLA, należący do „Henrego Hilla”, posłużył jako koń pociągowy dla remontowanego Internationala 9670 z Iranu. Ledwie zaś upłynęły 24 godziny, a „Henry” już podesłał mi kolejną, jeszcze większą ciekawostkę.
Powyżej możecie zobaczyć jego film, przedstawiający Macka serii R z 1974 roku. Samochód ten jest prawdziwym weteranem, zarówno pod względem wieku, jak i zastosowanych rozwiązań technicznych. A mimo to właśnie odbywa on trasę na dystansie niemal 6 tys. kilometrów w jedną stronę. Kierowca imieniem Ibrahim przywiózł do Polski orzechy z Iranu. Na powrocie załadował natomiast kombajn i uda się z nim aż do Iraku. Tam odbędzie się rozładunek i dopiero po nim kierowca wróci do swojego kraju.
Skoro już wspomniałem o zastosowanych rozwiązaniach technicznych, warto spojrzeć chociażby na skrzynię biegów. To typowy dla dawnych Macków układ o dwóch drążkach. Lewym drążkiem przełączamy jeden z czterech zakresów, natomiast prawy służy do wybierania jednego z pięciu biegów. Wszystko jest oczywiście niezsynchronizowane, a poprawne operowanie taką skrzynią wymaga ogromnej wprawy. Szerzej wyjaśniałem to już w następującym, historycznym artykule: Poczwórne i potrójne skrzynie biegów z dwoma drążkami, czyli jak jeździło się Mackami z lat 60-tych
Ciekawostką jest też miniaturowa kabina. To jeszcze samochód z czasów, gdy nawet w Ameryce stosowano bardzo małe sypialnie. Co więcej, Macki serii R w wersji dla Iranu miały te sypialnie jeszcze dodatkowo pomniejszone. Dzięki temu chciano zwiększyć przestrzeń dla naczepy, choć niestety kosztem komfortu wypoczynku kierowców. Wnętrze jest też bardzo spartańsko wykończone, jak przystało na pojazd z lat 70-tych. Jedynie tachograf oraz radio z pilotem są pewnymi powiewami nowoczesności.
Na koniec należy się też pewien komentarz odnośnie samej serii R. Samochód ten można określić prawdziwą legendą ciężkiej motoryzacji, chociażby za sprawą głównej roli w słynnym filmie „Konwój”. Seria R zasłynęła również z rekordowo długiego okresu produkcji. Pierwsze egzemplarze wyprodukowano w 1966 roku, natomiast ostatnie… 39 lat później. Owszem, wersje z 2005 roku różniły się pod względem wizualnym, lecz baza całej konstrukcji przez te wszystkie lata pozostała niezmieniona. Do dzisiaj podobne Macki spotkamy więc na amerykańskich budowach.
Sami Amerykanie wspominają te ciężarówki jako jedne z najbardziej udanych i trwałych samochodów w historii. Z tego samego powodu pokochali je więc także Irańczycy. Macki zaczęły trafiać do ich kraju jeszcze w latach, gdy Iran blisko współpracował ze Stanami Zjednoczonymi. Pod koniec lat 70-tych stanowiły one ponad 90 proc. wszystkich ciężkich ciężarówek na irańskich drogach. W międzyczasie Macki zdobyły też popularność w firmach zachodnioeuropejskich, które kursowały na Bliski Wschód, w tym między innymi do Iranu. Te wybierały jednak Macka serii F, czyli wariant z silnikiem pod kabiną.
Zdjęcia nadesłane przez „Henrego”. Na pierwszym z nich Ibrahim stoi po naszej lewej:
Zdjęcia od Czytelnika Aleksandra, w parze z Freightlinerem z 1987 roku, należącym do „Henrego”: