33-letni Freightliner wiozący 32-letniego Internationala – taki widok na polskich drogach

W nawiązaniu do tekstu:

Scania R500 z polskiej zbiórki dotarła do Iranu – zakończenie historii po 2 miesiącach

Freightliner FLA z 1987 roku ciągnący na niskopodwoziowej naczepie rok młodszego Internationala 9670 – takiego widoku można by się spodziewać co najwyżej na najwyżej na amerykańskiej prowincji. Tymczasem w minioną sobotę taki właśnie zestaw przejechał przez południe Polski.

Nietypowy transport był częścią remontu słynnego Internationala z Iranu. Jeden z organizatorów zbiórki, powszechnie znany jako „Henry Hill”, jest wielkim miłośnikiem amerykańskich ciężarówek. Posiada on między innymi Freightlinera FLA, który w latach 1995-2015 jeździł po Polsce z ładunkami piwa. Dzisiaj ciężarówka ta jest po prostu pięknym zabytkiem, jeździ na żółtych rejestracjach i pojawia się między innymi na Master Trucku.

Gdy do International zainstalowano nowy silnik i trzeba było przewieźć go spod Stalowej Woli do Opola, do pracy zaprzęgnięto właśnie czerwonego Freightlinera. Samochód został połączony z europejską naczepą niskopodwoziową, którą uprzednio dostosowano do amerykańskiego ciągnika. Polegało to po prostu na wymianie żarówek na 12-voltowe, do dzisiaj stosowane w ciężarówkach z Ameryki.

Następnie idealnie kanciasty i idealnie chromowany klasyk przejechał między innymi autostradą A4. Zestaw napędzany był 425-konnym silnikiem marki Caterpillar, a za przekazanie napędu odpowiadała 15-biegowa, niezsynchronizowana skrzynia Eaton Fuller. International udał się w ten sposób do Opola, gdzie przeprowadzony zostanie remont układu hamulcowego, zawieszenia, wnętrza oraz lakieru. Następnie zaś samochód zostanie zwrócony swojemu irańskiemu właścicielowi.

Jak ten przejazd wyglądał na tle polskiego krajobrazu? To możecie zobaczyć na krótkim filmie, umieszczonym pod poniższym zdjęciami.  Więcej informacji o całej akcji znajdziecie też na facebookowym profilu jej organizatorów: Help International – Polski Kontyngent Pomocy Irańskiemu Kierowcy