Loteria z ostatnią Scanią R450 Euro 5 – wyjątkowy sposób na pożegnanie z normą

Jak już wyjaśniałem w artykule o Iveco S-Way pod „pociągi drogowe”, kolejne kontynenty przerzucają się na jednostki Euro 6. Jednocześnie dochodzi do symbolicznych pożegnań z „euro piątkami”, w czym szczególnie wyróżnił się brazylijski oddział marki Scania.

Od 1 stycznia 2023 roku na brazylijskim rynku wymagana jest norma emisji Euro 6. Dlatego też w ostatnich dniach 2022 roku brazylijska fabryka Scanii postanowiła wyprodukować bogato wyposażony ciągnik i wstawić do niego oficjalnie ostatni silnik zgodny z normą Euro 5. Tak powstała Scania R450 Highline Euro 5 Collector Edition, którą dodatkowo wyróżniono specjalnym lakierem, aluminiowymi felgami oraz pamiątkowym oklejeniem, wielką literą „5”, nawiązującą do odchodzącej generacji silników.

Firma spodziewała się, że chętnych na taki pożegnalny pojazd na pewno nie zabraknie. Zamiast więc normalnie go sprzedać, postanowiono urządzić specjalną loterię, w której Scania R450 Highline Euro 5 Collector Edition będzie główną nagrodą. W loterii tej wezmą udział przewoźnicy, którzy sfinansują w najbliższym czasie w leasingu jedną z dwustu Scanii R450 lub 540S, przygotowanych w specjalnej puli. Wyniki zostaną ogłoszone 23 czerwca 2023 roku, a zwycięzca otrzyma pożegnalny egzemplarz zupełnie za darmo, na zawsze, z pełną dokumentacją i z opłaconym podatkiem.