Litewskie firmy przeszkolą sobie kierowców w Uzbekistanie – projekt z poparciem rządu

W ciągu ostatnich kilku lat, wielu polskich lub litewskich przewoźników przestawiło się na kierowców z Ukrainy oraz Białorusi. Dzisiaj natomiast przychodzi kolejna wymiana, jako że wiele firm musi ściągać pracowników aż z Azji Środkowej. Stąd też bezprecedensowa umowa, którą rząd Uzbekistanu zawarł z litewskim stowarzyszeniem przewoźników Linava.

W ramach tej wspólnej inicjatywy, w stolicy Uzbekistanu powstaje specjalne centrum szkolenia kierowców ciężarówek. Uzbecy uzyskają tam kwalifikacje niezbędne do pracy na Litwie, a także przygotuje się dla nich szereg formalności, jak zezwolenia na pracę, czy unijne konta bankowe do pobierania wypłat. Dzięki temu jeszcze przed końcem bieżącego roku na Litwę mają dotrzeć pierwsi Uzbecy kompleksowo przygotowani do pracy w Europie.

Piecze nad całym projektem sprawuje między innymi uzbeckie Ministerstwo Transportu. W sprawie porozumiały się też branżowe stowarzyszenia z Litwy oraz Uzbekistanu. Wygląda więc na to, że władze Uzbekistanu dostrzegły korzyści w wysyłaniu swoich kierowców do pracy w unijnym transporcie. Może być to argumentowane chociażby względami ekonomicznymi, jako że większość takich kierowców będzie zapewne utrzymywała swoje rodziny, zdalnie przesyłając środki do Uzbekistanu.

Przygotowania do powyższego projektu trwały już od dziesięciu miesięcy. Warto też dodać, że to nie jest odosobniony przypadek, a podobne przedsięwzięcia mają miejsce z myślą o przewoźnikach zarejestrowanych w Polsce. Działają przy tym prywatne firmy, które prowadzą rekrutację dla kierowców na przykład w Kirgistanie. Jeszcze w Azji weryfikują one umiejętności kandydatów, a także organizują wstępne szkolenia i formalności.