Inspekcyjna kontrola ciągnika rolniczego – zakaz dalszej jazdy do czasu przeładunku

Ciągnik rolniczy nie jest zaliczany do grona „pojazdów samochodowych”. Tym samym przewozy wykonywane takimi ciągnikami nie podlegają też Ustawie o transporcie drogowym, regulującej kary za typowo transportowe wykroczenia. Nie znaczy to jednak, że ITD nie może zainteresować się takim przewozem i na przykład wyeliminować go z ruchu.

Na zdjęciu możecie zobaczyć przykład z minionego piątku, gdy WITD Olsztyn zatrzymało ciągnik rolniczy z przyczepą, wykonujący przewóz drewna opałowego. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na brak odpowiedniego zabezpieczenia ładunku, przez co drewno mogło wypaść na jezdnię i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

O żadnych finansowych następstwach nie było przy tym wzmianki. Niemniej inspektorzy natychmiast zakazali dalszej jazdy, do czasu przeładowania drewna i umieszczeniu go zgodnie ze zasadami. Wobec kierowcy zastosowano zaś pouczenie, wyjaśniając jak poprawnie przewozić tego typu ładunek.

Oto komunikat WITD Olsztyn:

W dniu 26.08.2022 roku zespół inspektorów transportu drogowego z WITD Olsztyn podczas przejazdu na punkt kontroli zatrzymał pojazd wolnobieżny przewożący ładunek w postaci drewna opałowego. Powodem zatrzymania zespołu pojazdów było niezabezpieczenie poszczególnych elementów ładunku przed spadnięciem na drogę, a w konsekwencji stwierdzenie zagrożenia w ruchu drogowym. Na polecanie inspektorów kierującemu zakazano dalszej jazdy do czasu przeładowania ładunku w taki sposób aby nie stwarzał on zagrożenia dla innych kierowców. Kierującego ciągnikiem rolniczym pouczono o zasadach ruchu drogowego w szczególności w zakresie zasad i sposoby zabezpieczenia ładunków.