Kursy kasujące punkty karne i ważność skrócona do roku – możliwe zmiany w prawie

Ubiegłoroczne zmiany w systemie punktów karnych bardzo szerokim echem odbiły się w branży transportowej. To efekt między innymi takich nowości, jak wydłużenie okresu kasowania punktów do dwóch lat, czy nakładanie 15 punktów za wyprzedzanie ciężarówką na autostradowym zakazie. Spore zainteresowanie może więc też wzbudzić zapowiedź częściowego wycofania się z tych zasad.

Trwają prace nad nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Wraz z nią okres ważności punktów karnych ma zostać skrócony ponownie do jednego roku (od momentu opłacenia mandatu). Przewiduje się też przywrócenie odpłatnych kursów w WORD-ach, które pozwolą skasować sześć punktów karnych maksymalnie raz na pół roku. Tej możliwości nie otrzymają jedynie młodzi kierowcy, a więc osoby posiadające uprawnienia od mniej niż roku.

Jak na razie nie jest jeszcze przesądzone, czy omawiane przepisy na pewno wejdą w życie. Sejmowa komisja infrastruktury wyraziła już jednak swoją zgodę, a kolejne głosowania są już w planach. Istnieje więc ku temu bardzo duże prawdopodobieństwo, z potencjalnym terminem jesienią lub zimą bieżącego roku.