OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 12 Luty, 2018

Krótki ciągnik 6×2 z hydrauliką? 260-litrowy zbiornik montowany na końcu ramy okazał się niezbędny

stralis_zbiornik_na_koncu_ramy_6x2_1

Dodatkowy zbiornik paliwa wykonany z tworzywa sztucznego – Iveco oferuje to rozwiązanie już od kilku lat, a mimo to pozostaje onp wynalazkiem raczej nieznanym. Uznałem więc, że warto pokazać ten zbiornik po raz kolejny, na przykładzie Iveco Stralis 460, które w ostatnich dniach trafiło do holenderskiej firmy Cor van der Spek.

Opisywana ciężarówka będzie służyła do transportu naturalnego nawozu, czyli przede wszystkim zwierzęcych ochodów. Ładunek tego typu może być bardzo ciężki i dlatego firmie zależało na trzyosiowym ciągniku, w Holandii pozwalającym przekroczyć 40 ton DMC. Jednocześnie ciężarówka miała być też możliwie krótka, aby ułatwić manewrowanie w rolniczych warunkach. Dlatego wybrano egzemplarz z dodatkową, 7,5-tonową osią pchaną.

Tak skonfigurowany pojazd miał niewiele miejsca na bokach ramy. Gdzieś trzeba było natomiast umieścić pompę i zbiornik układu hydraulicznego, do obsługi silosów oraz naczep z ruchomą podłogą. Między osiami pozostała więc przestrzeń na tylko jeden zbiornik paliwa, mający prawdziwie symboliczną pojemność. I dlatego też zamówiono dodatkowy zbiornik z tworzywa sztucznego, wspomniany na wstępie.

Ten dodatkowy zbiornik mieści 260 litrów paliwa, mając wlew tuż prawym kole napędowym. Zbiornik jest też bazą dla pionowych reflektorów i otacza tylny kraniec ramy.

stralis_zbiornik_na_koncu_ramy_6x2_2

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. kkk napisał(a):

  Szczerze, bałbym się, że uszkodzę taki zbiornik, ale fakt, metalowy zbiornik przy tej konfiguracji ma pewnie z 200L.. Ciekawi mnie wytrzymałość tego tworzywa.

 2. Premus88 napisał(a):

  w ciągnikach rolniczych od kilku dekad stosuje się zbiorniki z tworzyw sztucznych i wcale nie są one osłonięte jakoś przesadnie ramą czy czymkolwiek, a świetnie się sprawdzają.

 3. tomasz napisał(a):

  Tylko ze ten ma bardzo nieszczęśliwe miejsce zabudowy .Ciekawe co sam byś powiedzial jak w osobówce byś miał zamiast tylnego zderzeka zbiornik paliwa.A ciągniki przecież tez podjezdzaja bez naczepy albo przy spinaniu cofniesz za daleko.A docisniecie 8 tonowym autem takiego zbiorniczka nawet nie poczujesz.Ponadto nad tym masz potężne baterie nie mówiąc o wystrzele

 4. Klopot napisał(a):

  W Danii widziałem Iveco w podobnej konfiguracji. Z jednym ale: Zbiornik na końcu ramy został przerobiony i byl zbiornikiem na hydraulikę. Próbowałem coś więcej się dowiedzieć od kierowcy ale nic nie wiedział w typie: “ja tym tylko dzis jeżdżę”.
  Gdy się zastanawiam nad tym, to taki układ może mieć sens – mozna stosować olej do hydrauliki biodegradowalny. Wtedy ewentualny wyciek nie będzie az tak porażający dla środowiska.

  • Tomasz napisał(a):

   no wlasnie jest jeden @kłopot widziales biodegradowalny olej hydrauliczny?

   • kazah napisał(a):

    są takie, osobiście miałem koparkę takim olejem zalaną jak przyszła od niemca. Koparka pracowała tam w tunelach, pod ziemią i tam taki olej jest zalecany czy obowiązkowy na niektórych budowach. Olej ten kolorem i konzystęcją wygląda jak olej rzypakowy do pieczenia.

    • Tomasz napisał(a):

     zwracam honor sa takie oleje nawet silnikowe. ale coz z tego skoro za czyszczenie drogi i tak trzeba zaplacic biodegradowalny czy nie. choc nie do konca doczytalem artykol i zbiornik na tylnym zwisie z olejem hydraulicznym jeszcze mozna tolerowac cgoc ma on homologacje na olej napedowy

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.