Krajowy finał Optifuel Challenge 2019 – Piotr Krahel drugi rok z rzędu będzie reprezentował Polskę

Optifuel Challenge, organizowany przez Renault Trucks, to jeden z najstarszych konkursów dla kierowców ciężarówek. W chwili obecnej trwa jego dziewiąta edycja, a w miniony piątek rozegrano jej krajowy finał. Jego zwycięzca pojedzie na finał światowy do Lyonu, walcząc tam z najlepszymi kolegami z całego świata.

Na polskim finale stawiło się dziesięciu zawodników, wybranych w drodze krajowych eliminacji. Na początku musieli oni przejść przez test teoretyczny, zyskując w ten sposób do 20 punktów. Pytania nie były proste, dotyczący między innymi teorii efektywnej jazdy, czy też szczegółów obsługi ciężarówek Renault Trucks.

Finałowa dziesiątka:

Następnie finaliści zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda miała do dyspozycji inną ciężarówkę. Ich zdaniem było wykonanie przejazdu konkursowego z ładunkiem o masie 22 ton. Trasa znajdowała się w okolicach Radomia, prowadząc po drogach nr 7 oraz S7, a także po otaczających je drogach dojazdowych.

W czasie przejazdów liczono zarówno zużycie paliwa, jak i czas pokonania trasy. Zawodnicy mieli tutaj uzyskać jak najlepszy współczynnik, jadąc nie tylko bardzo ekonomicznie, ale też odpowiednio szybko. Kto natomiast okazał się w tym najlepszy? W swoich grupach wygrali Jacek Maliński, Kornel Grzybowski oraz Piotr Krahel.

Najlepsza trójka:

To właśnie ta trójka przeszła następnie na głównego zadania. Korzystając z jednej i tej samej ciężarówki – Renault Trucks T520 High, również z 22-tonowym ładunkiem – mieli oni pokonać nową, 37-kilometrową trasę. Prowadziła ona z Toru Jastrząb w kierunku Skarżyska Kamiennej, a następnie z powrotem w kierunku Radomia.

W najbardziej efektywny sposób pojechał Piotr Krahel. To właśnie on okazał się więc zwycięzcą, mając reprezentować Polskę na październikowym finale w Lyonie. Ma on przy tym spore szanse na triumf, wszak ledwie rok temu wygrał światowy finał konkursu Volvo Trucks Driver Challenge 2018.

Zwycięzca z nagrodami:

Poza wyjazdem do Lyonu, Piotr Krahel otrzymał też pełen zestaw nagród. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że w konkursie Renault Trucks część nagród otrzymuje zwycięzca, a część jego pracodawca. Piotr od niedawna jest zaś właścicielem swojej własnej firmy, a więc przysługiwały mu nagrody z obu puli.

Wśród nich znalazły się między innymi voucher na aluminiowe felgi marki Alcoa, vouchery na ubezpieczenia dla ciężarówki oraz samochodu osobowego, voucher na usługi serwisowe o wartości do 5 tys. złotych, a także voucher na wyjazd wakacyjny o wartości do 8 tys. złotych.

Co natomiast będzie można wygrać w Lyonie? Dla najlepszego kierowcy przewidziano tam nagrodę pieniężną o wartości 6 tys. euro. Dla jego pracodawcy – lub, jak w przypadku Piotra, dla najlepszego kierowcy-przewoźnika – przewidziano zaś ciągnik siodłowy oddawany na własność. Będzie to Renault Trucks Gamy T z 13-litrowym silnikiem i największą kabiną.

Na koniec wróćmy jednak jeszcze na chwilę do krajowego finału. Trzeba bowiem wspomnieć o zdobywcach drugiego oraz trzeciego miejsca, którymi okazali się odpowiednio Kornel Grzybowski oraz Jacek Maliński. Swoją drogą, o Kornelu dopiero co pisałem, z racji zwycięstwa w krajowym finale konkursu DAF Driver Challenge.

Zdobywcy drugiego oraz trzeciego miejsca również zabrali do domu vouchery, pozwalające finansować wakacje o wartości odpowiednio 5 oraz 3 tys. złotych. Obaj panowie mogą też być bardzo z siebie dumni, wszak pokonali naprawdę ogromną konkurencję.