Odpowiedź na raport krytykujący LNG – gazowa organizacja podważa wiarygodność publikacji

W  nawiązaniu do tekstu:

Ciężarówki na LNG są bardziej szkodliwe od diesli? Zaskakujący raport z holenderskich badań

Pojawiła się pierwsza odpowiedź na raport organizacji European Federation for Transport and Environment, omawiający emisję spalin z silników zasilanych płynnym gazem ziemnym (LNG). Odpowiedź tę wystosowała holenderska organizacja Nationaal Platform LNG, zajmująca się między innymi promowaniem tego paliwa.

Same wyniki z raportu nie zostały podważone. Badania przeprowadzone przez organizację badawczą TNO musiały więc zostać uznane za wiarygodne. Zarzuty kierowane są jednak w stronę samego opracowania, w tym m.in. doboru pojazdów, czy też wielkości raportowej bazy. Wszystko to ma więc stawiać raport w nie do końca wiarygodnym świetle.

Przede wszystkim, krytykuje się sam fakt oparcia raportu na testach tylko trzech gazowych ciężarówek. Przypomnijmy, że były to Iveco Stralis NP z 2017 roku, Scania G340 LNG z 2017 roku oraz Volvo FH420 LNG z 2018 roku. Każdy z tych samochodów sprawdzono w tylko jednym egzemplarzy i jak twierdzi Nationaal Platform LNG, to stanowcza zbyt mała baza, by raport był naprawdę wiarygodny.

Skrytykowano też uwzględnienie ciężarówek z 2017 roku. Zarówno Iveco, jak i Scania, doczekały się już od tamtego czasu nowych, bardziej efektywnych wersji. Nowsze Iveco, właśnie z 2018 roku, również było testowane przez organizację TNO. Emisja tlenków azotu okazała się wówczas niższa o nawet 90 procent. Nationaal Platform LNG wytyka więc, że właśnie ten pojazd powinien zostać uwzględniony w badaniu, a nie jego poprzednik.

Nationaal Platform LNG zwraca też uwagę, że emisja szkodliwych substancji przez ciężarówki na LNG – choć faktycznie wyższa niż w dieslach – mieściła się we wszelkich normach. Ponadto skrytykowano fakt, że w raporcie nie pojawiły się żadne wzmianki o emisji hałasu. Bardzo cicha praca jest natomiast jedną z głównych zalet silników na LNG i raport jak najbardziej powinien zwrócić na to uwagę.

A do tego mamy kwestię przyszłości. Nationaal Platform LNG twierdzi, że LNG to paliwo jedynie przejściowe. Docelowo gazowe ciężarówki mają przejść na Bio-LNG, czyli gaz pochodzenia biologicznego. Jego spalanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 100 procent i tym samym będzie wyjątkowo ekologiczne. Nationaal Platform LNG sugeruje przymknięcie oka na ewentualne wady LNG, by tym samym nie powstrzymać dalszej rozwoju tej technologii.