Ciężarówki na LNG są bardziej szkodliwe od diesli? Zaskakujący raport z holenderskich badań

Aktualizacja: właśnie pojawiła się pierwsza odpowiedź na raport:

Odpowiedź na raport krytykujący LNG – gazowa organizacja podważa wiarygodność publikacji


Ciężarówki zasilane płynnym gazem ziemnym (LNG) od kilku lat uchodzą za wzór ekologicznego transportu. Ich ogromną zaletą ma być ograniczenie emisji cząstek stałych, dwutlenku węla oraz szczególnie trujących tlenków azotu. Dlatego też rządy wielu europejskich krajów postanowiły objąć te pojazdy dofinansowaniami lub ulgami na kosztach eksploatacji.

Aż tu nagle pojawia się raport belgijskiej organizacji non-profit, znanej jako European Federation for Transport and Environment (Europejska Federacja na rzecz Transportu i Środowiska). Raport ten powołuje się na badania nadzorowane przez holenderski rząd oraz holenderską organizację naukową TNO. Jego wnioski są zaś takie, że ciężarówki zasilane LNG mogą wręcz bardziej szkodzić środowisku, niż ich dieslowskie odpowiedniki.

W badaniu wystąpiły trzy samochody ciężarowe zasilane gazem. To Iveco Stralis NP oraz Scania G340 LNG z 2017 roku oraz Volvo FH420 LNG z 2018 roku. Do tego doszły też dwa punkty odniesienia. Pierwszy z nich to średnia emisja danego typu spalin przez dieslowskie ciężarówki Euro 6 z 2013 roku. Drugi punkt odniesienia to natomiast dieslowska ciężarówka Euro 6 z 2013 roku, która wykazała najniższą emisję danego typu spalin.

Jeśli chodzi o kategorie pomiarów, to mamy tutaj między innymi emisję tlenków azotu w mieście oraz na trasach. Jest też emisja cząstek stałych w ruchu miejskim oraz ogólna emisja dwutlenku węgla. Jak natomiast wypadły przy tym gazowce? W trzech pierwszych kategoriach zaprezentowały się one wyraźnie gorzej, niż diesle. Jedynie w przypadku emisji CO2 okazały się minimalnie bardziej „zielone” od diesli.

W raporcie pojawia się też kwestia dalszych kroków. Otóż organizacja odpowiadająca za raport zaapelowała do europejskich władz, domagając się zniesienia ulg oraz dopłat do gazowych ciężarówek. Nie ma bowiem powodu, by je utrzymywać. Rodzi się więc pytanie, jak szerokim echem obejdzie się cała sprawa, jak odpowiedzą na nią producenci ciężarówek i czy władze poszczególnych krajów faktycznie mogą zmienić swoją politykę?

Pełen raport możecie pobrać tutaj, w języku angielskim. Poniżej zamieszczam zaś wspomniane grafiki. Wysokość słupa dymu oznacza w nich wysokość emisji danego typu spalin. Czyli, w praktyce, im ten słup jest wyższy, tym mniej ekologiczny jest dany pojazd. Dla ułatwienia samochody rozróżniono też kolorami – czerwony to dieslowskie punkty odniesienia natomiast zielony to ciężarówki na LNG.

Emisja tlenków azotu w mieście:

Emisja tlenków azotu w trasach pozamiejskich:

Emisja cząstek stałych w ruchu miejskim:

Emisja dwutlenku węgla: