Kontrola z 56 dni, tacho do busów i wpisy o granicach – te zmiany jeszcze NIE wchodzą

W nawiązaniu do tekstu:

Nowe zasady czasu pracy już obowiązują – sprawdź zmienione zasady odpoczynków

Na chwilę pozostanę jeszcze w temacie zmian w czasie pracy kierowców. Jest bowiem jedna kwestia, którą warto dodatkowo wyjaśnić i o którą otrzymuję już zapytania.

Zapewne wiecie, że nowe zasady przyniósł nam Pakiet Mobilności. Mogliście też słyszeć, że Pakiet ma zmienić zakres kontroli czasu pracy, a także wprowadzić nowe wymagania w zakresie używania tachografów. Podkreślam jednak, że spora część tych zmian wejdzie w życie dopiero za kilka lat.

Od dzisiaj obowiązują dokładnie te zasady, które zostały opisane w tym artykule. Wśród nowych obowiązków mamy więc nakaz zjazdu do domu lub na bazę co cztery tygodnie, nakaz opuszczenia kabiny na pełen odpoczynek tygodniowy, a także nakaz umieszczania symbolu kraju na analogowych wykresówkach. Nowe możliwości pozwalają zaś na wykonywanie dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, przedłużenie czasu jazdy o godzinę lub dwie, odbywanie skróconych odpoczynków tygodniowych na promach lub w pociągach, a także nieposiadanie tachografu w pojazdach budowlanych.

Za to nadal będziemy czekali na zmiany dotyczące zakresu kontroli czasu pracy, stosowania tachografów w lżejszych pojazdach oraz odnotowywania momentu przekroczenia granicy. Tutaj wstępny harmonogram wygląda następująco:

Od lutego 2022 roku kierowca będzie zobowiązany wprowadzać informację o przekroczeniu granicy w tachografie pojazdu. Dokona tego w pierwszym możliwym miejscu do legalnego zatrzymania.

Od grudnia 2024 roku zakres kontroli rozstanie rozszerzony. Służby zaczną brać pod uwagę 56 dni, zamiast dotychczasowych 28 dni.

Od czerwca 2026 roku tachografy staną się obowiązkowe dla pojazdów o DMC powyżej 2,5 tony, wykonujących transport międzynarodowy.

Harmonogram innych zmian z Pakietu znajdziecie pod tym linkiem.