Kontrola ITD za „holenderskie oświetlenie” – zatrzymany dowód i mandat dla kierowcy

Fot. WITD Szczecin

W nawiązaniu do tekstu:

Skąd wziął się ten cały „holenderski tuning” – od tras na Bliski Wschód, po wzorce z USA

Wśród kontrolnych komunikatów znowu pojawiła się kwestia oświetlenia. Tym razem nie było to jednak zatrzymanie w Niemczech, lecz kontrola przeprowadzona w Polsce. Szczecińskie ITD ściągnęło z drogi Volvo FH, którego oświetlenie przeszło tak zwany „holenderski tuning”.

Zatrzymany w piątek transport nie wykazał problemów z czasem pracy kierowcy, z przewożonym ładunkiem, czy też z niebezpiecznymi usterkami. Trafił jednak do inspekcyjnego komunikatu, gdyż zgodnie z holenderską modą miał pomarańczowe oświetlenie przednie, rozmieszczone w bardzo charakterystyczny sposób. Były to pomarańczowe światła dzienne, boczne światła pozycyjne, dwa światła pozycyjne na atrapie chłodnicy oraz „uszy” pod lusterkami. Pod zderzakiem widniały zaś pomarańczowe światła przeciwmgielne, powszechnie znane jako „cytrynki”.

ITD uznało coś takiego za złamanie zasad w zakresie warunków technicznych pojazdów. Zatrzymano więc dowód rejestracyjny, a na kierowcę nałożono mandat (kwoty nie podano). Wszczęto też postępowanie administracyjne wobec przewoźnika, jako że wśród okazanych dokumentów brakowało wpisu z licencji na wykonywanie przewozów.

Oto komunikat WITD Szczecin:

W dniu 04.03.2022 r. na krajowej dziesiątce przy wyjeździe ze Szczecina zachodniopomorscy inspektorzy transportu drogowego zauważyli jadący po drodze ciągnik siodłowy z naczepą oświetlony w nadmiarowej ilość światłami barwy pomarańczowej.

„Tunning” ciągnika siodłowego obejmował podłączenie dodatkowego oświetlenia barwy pomarańczowej z przodu i po bokach pojazdu w tym zmianę barwy świateł do jazdy dziennej również na barwę pomarańczową.

Z powodu niesprawności oświetlenia oraz niezgodności z rozporządzeniem ws. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zatrzymano dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego, a na kierowcę nałożono mandat karny. Ponadto w pojeździe tym, stwierdzono nie wyposażenie w dokument – wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, co skutkowało wszczęciem postępowania administracyjnego wobec kontrolowanego przewoźnika.