Kontrola 20 gabarytów: wszystkie z problemami, 15 uziemionych i 3 rozładowywane

Fot. policja z Cuxhaven

W nawiązaniu do tekstu z grudnia: Wielka kontrola 29 transportów ponadnormatywnych – tylko 4 mogły jechać dalej

Już po raz drugi w ciągu czterech miesięcy, niemiecka policja przeprowadziła masową kontrolę transportów z turbinami wiatrowymi, wyjeżdżających z portu w Cuxhaven. Wyniki były zaś jeszcze gorsze niż poprzednio, gdyż po prostu każdy ze sprawdzonych przewozów okazał się w jakiś sposób niezgodny z przepisami.

Łącznie policja z Cuxhaven sprawdziła w ubiegłym tygodniu 20 „gabarytów”. Najdłuższe z nich liczyły 90 metrów, najcięższe ważyły 130 ton, a większość ładunków stanowiły elementy wspomnianych turbin wiatrowych. Pod lupę brano przy tym zezwolenia na transport ponadnormatywny, odpowiednie rozłożenie masy oraz stan techniczny pojazdów.

Jak wykazały kontrole, każdy z 20 zestawów miał problem z przynajmniej jednym z powyższych zagadnień. Z tego aż 15 ciężarówek otrzymało natychmiastowy zakaz kontynuowania trasy, a 3 przypadki były szczególnie poważne. Stwierdzono w nich bowiem przeciążenie ciągników, za sprawą niewłaściwego ustawienia towaru. Tutaj konieczne było więc wezwanie ciężkich żurawi i podniesienie ładunków, by następnie skorygować ustawienia zestawu i dopasować obciążenia do normy.

Cała akcja skutkowała wszczęciem aż 40 postępowań przeciwko firmom. Od razu też zapowiedziano, że z uwagi na ogromną ilość nieprawidłowości akcje tego typu będą kontynuowane.