Kontenery z Hamburga na autopilocie – MAN przełożył swoje testy o pół roku

W nawiązaniu do tekstu:

Dwa MAN-y z autopilotem będą woziły kontenery z Hamburga – auta mają być gotowe już w tym roku

Już dwa lata temu MAN zapowiadał hamburski test dwóch ciężarówek z autopilotami. Ich praca miała rozpocząć się w czerwcu 2020 roku, na 70-kilometrowym odcinku autostrady A7, a także na terenie terminala kontenerowego HHLA Altenwerder.

Czerwiec już nadszedł, więc czas na aktualizację tematu. Jak się okazuje, zautomatyzowane MAN-y nadal nie wyjechały na A7 i nadal nie spotykamy tam żadnych ciężarówek z autopilotami. Oficjalnym wytłumaczeniem tej sytuacji jest koronawirus, w związku z którym przygotowania musiały odbywać się w spowolnionym tempie.

Jak podaje „Eurotransport.de”, start testów trzeba było przełożyć mniej więcej o sześć miesięcy. Nowy harmonogram mówi więc dopiero o początku 2021 roku. A czego konkretnie można się wówczas spodziewać na drogach?

Oba pojazdy będą woziły kontenery w okolicach Hamburga, całkowicie opierając się przy tym na autopilocie. Komputer sam przeprowadzi ciężarówki przez terminal HHLA Altenwerder, podstawiając zestawy pod za- i rozładunek. Co więcej, również na autostradę MAN-y mają wjeżdżać na autopilocie, korzystając przy tym z węzła Soltau-Ost.

Dla bezpieczeństwa, w kabinie cały czas będzie znajdował się specjalnie przeszkolony kierowca. Ma on obserwować parametry pracy pojazdu, a także przejąć kontrolę w razie jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej.