Kongres Nowej Mobilności – łódzkie rozmowy o ciężarówkach, a nawet premiera

W dniach 26-28 września, na terenie centrum targowego Expo Łódź, odbędzie się Kongres Nowej Mobilności 2023. I choć nazwa ta nie wzbudza skojarzeń z ciężkim transportem, spora część wydarzenia będzie poświęcona właśnie samochodom ciężarowym.

Ta „Nowa Mobilność” odnosi się do początku nowej epoki w transporcie, polegającej na eliminowaniu emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też w Łodzi można spodziewać się rozmów o ciężarówkach elektrycznych, zasilanych z akumulatorów lub nawet z wodoru. Program przewiduje między innymi podsumowanie 12-miesięcznej eksploatacji pierwszych ciężkich elektryków w kraju, omówienie planów budowy stacji wodorowych, czy też dyskusje dotyczące problemów z elektryfikacją ciężkiego transportu w Polsce.

W powyższych rozmowach udział wezmą przedstawiciele producentów ciężarówek, dostawcy ładowarek, specjaliści z branży chemicznej, a także reprezentanci firm logistycznych lub transportowych.  Wymienia się przy tym takie przedsiębiorstwa, jak Volvo Trucks, Iveco, Raben, Rohlig Suus, Ekoenergetyka, czy Air Products.

Ciężarowa część wydarzenia przewiduje także premierę. Właśnie na Kongresie Nowej Mobilności 2023 będzie miała miejsce pierwsza polska prezentacja ciągnika siodłowego Iveco Heavy Duty BEV, czyli całkowicie elektrycznej odmiany S-Waya. Ma to być pojazd o zasięgu 530 kilometrów, niespotykanym dotychczas wśród europejskich ciągników na prąd, a jednocześnie o mocy stałej aż 645 KM. I co ważne, choć pojazd będzie wyposażony w olbrzymie baterie o pojemności 738 kWh, wszystko ma mieścić się w krótkim podwoziu typu 4×2, o 4-metrowmy rozstawie. Wszystko za sprawą nowego ustawienia napędu, z silnikiem wiszącym przy tylnej osi, zupełnie niepotrzebującym wału. Poza tym można się też podobno spodziewać zmodernizowanego wnętrza i kilku nowych elementów wyposażenia.

Pełen program Kongresu Nowej Mobilności 2023 można znaleźć tutaj.

Mapa wystawców znajduje się tutaj, natomiast informacje o biletach tutaj.