Ładunek przebił się przez ścianę z cienkiej płyty – hamujące Ducato z sypialnią

Zdjęcia: Verkehrspolizei Amberg

Usuwanie fabrycznej ściany grodziowej, by wstawić w to miejsce sypialnię ze sklejki lub tworzywa, to w branży lekkiego transportu dalekobieżnego bardzo powszechne rozwiązanie. Powyżej możemy natomiast zobaczyć jak taka nieoryginalna konstrukcja zachowała się przy spotkaniu z ciężkim i niezabezpieczonym ładunkiem.

Tak groźnie wyglądającą scenę odnotowano w miniony poniedziałek, w czasie kontroli przy niemieckiej autostradzie A6. Policjanci z miejscowości Ambergu zatrzymali wówczas Fiata Ducato, który najwyraźniej miał za sobą bardzo silne hamowanie. Wewnątrz pojazdu znajdował się bowiem fragment ładunku, w postaci ważącej dokładnie 1050 kilogramów osi dla samochodów ciężarowych.

Omawiany Fiat był blaszanym furgonem, przedzielonym od środka drewnianą konstrukcją, tworzącą w górnej części łóżko dla kierowcy. Oś z łatwością przebiła się więc przez cienką płytę, wpadając do wnętrza kabiny, przechodząc obok fotela kierowcy i zatrzymując tuż przed deską rozdzielczą. Kierowca doznał przy tym niegroźnych obrażeń ręki, z którymi kontynuował swoją trasę.

Gdy policjanci dokonali oględzin pojazdu, cała sytuacja przestała wydawać się zaskoczeniem. Jak się bowiem okazało, oś przewożono w samochodzie bez żadnego zabezpieczenia. Dlatego też wobec kierowcy wszczęto postępowanie mające skutkować mandatem, a dodatkową karę ma też ponieść załadowca. Uznano bowiem, że przedsiębiorstwo wydające oś nie powinno zgodzić się na taką formę transportu.

Zbliżenie na przebitą ścianę: