Kolejne zderzenie ciężarówki oraz radiowozu – groźny wypadek na węźle A4 i DK94

Źródło zdjęcia: OSP Pieńsk

Ledwie skończyłem pisać aktualizację w sprawie wypadku spod Starachowic, gdzie nieoznakowany radiowóz w co najmniej nietypowych okolicznościach zderzył się z ciągnikiem siodłowym. Tymczasem pojawiły się doniesienia o kolejnym zdarzeniu z udziałem policjantów oraz samochodu ciężarowego. Tym razem nieoznakowane BMW trafiło w bok zestawu skręcającego w lewo na zjeździe z autostrady.

Jak donosi „Gazeta Wrocławska”, zdarzenie miało miejsce w poniedziałkowe popołudnie, około godziny 18.30. Ciągnik siodłowy z kurtynową naczepą zjechał wówczas z autostrady A4, dotarł do skrzyżowania z drogą krajową nr 94 i zaczął skręcać w lewo, by udać się w kierunku północnym. Tymczasem od północy nadjechało BMW serii 3, będące nieoznakowanym radiowozem z wydziału ruchu drogowego. Samochód ten uderzył w lewy bok naczepy, trafiając przodem nadwozia tuż za oś napędową ciągnika. To też sprawiło, że szczególnie poważnemu uszkodzeniu uległa góra samochodu, obu policjantów zostało rannych oraz zakleszczonych we wraku, a stan jednego z nich okazał się niestety poważny.

Co można powiedzieć o okolicznościach zdarzenia? Zacznijmy od tego, że w momencie zderzenia ciągnik siodłowy przecinał już pas, po którym poruszało się BMW, ale osie naczepy znajdowały się jeszcze przed linią zatrzymania. Jednocześnie policjanci wyraźnie zjechali do prawej strony, najprawdopodobniej chcąc w ten sposób uniknąć wypadku. Znaki wskazują też, że w miejscu zdarzenia radiowóz obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Oczywiście w sprawie będzie się teraz toczyło postępowanie z udziałem prokuratora. Podobnie jak w zdarzeniu spod Starachowic, jednym z głównych dowodów może okazać nagranie z wideorejestratora BMW, przedstawiające zarówno moment wjazdu ciężarówki na skrzyżowanie, jak i prędkość osiąganą przez radiowóz. Na wynik takiego postępowania trzeba będzie jednak poczekać co najmniej miesiąc, a ewentualne nagranie raczej nie zostanie upublicznione, w związku z zabezpieczeniem go w formie dowodu.

Przykładowy widok na miejsce zdarzenia od strony radiowozu:

Mniej więcej tak musiała skręcać ciężarówka: