Kolejne kontrole wyprzedzania na A4 – kontrowersyjna akcja z 31 nowymi mandatami

W nawiązaniu do tekstu:

Nieoznakowany radiowóz wyprzedzany przez ciężarówki – dzisiejsza akcja na A4

Poprzednia tego typu akcja wzbudziła ogromne kontrowersje i mnóstwo krytyki. Okazało się bowiem, że inspektorzy nie tylko wyłapują wyprzedzające ciężarówki, ale też sami dają się im wyprzedzać, poruszają się po autostradzie wyjątkowo wolno.

A tymczasem działania z użyciem nieoznakowanych radiowozów są kontynuowane. W piątek inspekcja znowu krążyła po autostradzie A4, między Kątami Wrocławskimi a zjazdem na Strzegom. Przyłapano przy tym 31 kierowców ciężarówek, którzy złamali zakaz wyprzedzania dla pojazdów powyżej 3,5 tony.

Poza karami za wyprzedzanie, jednego kierowcę przyłapano też na przekraczaniu norm czasu pracy, a u dwóch kolejnych stwierdzono problemy ze stanem technicznym pojazdów. W tych przypadkach wszczęto więc postępowanie administracyjne, a także zatrzymano dowody rejestracyjne.

Oto komunikat WITD Wrocław:

31 kierowców samochodów ciężarowych ukarano mandatem za wyprzedzanie na zakazie. W trakcie akcji dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A4 ujawniono również nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem przepisów socjalnych oraz usterkami technicznymi pojazdów. 

W piątek (11 grudnia) na dolnośląskim odcinku autostrady A4 pomiędzy zjazdem do miejscowości Kąty Wrocławskie, a zjazdem do Strzegomia, dolnośląscy inspektorzy przeprowadzili ponownie akcję dynamicznych kontroli ciężarówek.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Wrocławia patrolujący autostradę w nieoznakowanych samochodach zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy wyprzedzali inne pojazdy pomimo obowiązującego tam zakazu.

Łącznie skontrolowali 35 pojazdów.

Nałożyli na kierujących 36 mandatów karnych z czego w 31 przypadkach mandaty dotyczyły wyprzedzania w miejscach ograniczonych znakiem B-26.

Wykryto też naruszenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynków. W tym przypadku inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne  wobec przedsiębiorcy

W dwóch przypadkach inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne za stwierdzone usterki techniczne pojazdów.