Kolejna Girteka na rosyjskich rejestracjach, które wywoziła polski ładunek bez koniecznego zezwolenia

girteka_witd_lodz_ladunek_bez_zezwolenia_2

Jeszcze niedawno problemy z litewskimi ciężarówkami, w tym przede wszystkim z firmą Girteka, wydały się dotyczyć wyłącznie mieszkańców bogatej Skandynawii. Coraz częściej pojawiają się jednak informacje, że Girteka, a konkretnie ciężarówki z jej rosyjskiego oddziału, rozrabiają także w Polsc, bez zezwoleń wywożąc z polski ładunki eksportowe do innych krajów UE. O ile bowiem ciężarówka z innego kraju Unii Europejskiej może podjąć się w Polsce dowolnego ładunku międzynarodowego w granicach Wspólnoty, to ciężarówce pochodzącej z Rosji takie prawo w naszym kraju nie przysługuje.

Dosyć jednak wstępu – czas na komunikat WITD Łódź, w którym widzimy Volvo FH właśnie z firmy Girteka. Wskazuje na to umiejscowienie napisów na ciągniku oraz naczepie, a także logo na boku kabiny, które można zobaczyć w oddali na poniższym zdjęciu. Dodam jeszcze, że tekst, który zaraz wkleję, to już kolejna publikacja tego typu – podobne informacje znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ.

girteka_witd_lodz_ladunek_bez_zezwolenia_1girteka_witd_lodz_ladunek_bez_zezwolenia_4

W dniu 6 maja br. inspektorzy łowickiego oddziału W.I.T.D. w Łodzi prowadząc kontrole dynamiczne na autostradzie A2 wytypowali do kontroli pojazd należący do rosyjskiego przewoźnika. Kierowca do kontroli okazał fałszywy dokument CMR z którego wynikało, iż ładunek został pobrany na Litwie, a odbiorcą miała być firma w Holandii. Dopiero po zerwaniu plomby zakładowej i oględzinach ładowni stwierdzono, że ładunek posiadał polskie oznaczenia. W toku kontroli ustalono załadowcę ładunku oraz uzyskano od załadowcy dokumenty poświadczające charakter wykonywanego przewozu tj. ładunek został pobrany z zakładu mającego siedzibę w Polsce, a odbiorcą była firma w Holandii. W związku z powyższym stwierdzono wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy bez posiadania wymaganego zezwolenia do/z kraju trzeciego.

Na przewoźnika za stwierdzone naruszenie nałożono kaucję w wysokości 10 000 zł.  Zespół pojazdów odholowano na parking wyznaczony przez Starostę Łowickiego. Zwolnienie pojazdów nastąpi po wpłaceniu kaucji oraz okazaniu ważnego zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – przewóz do/z państwa trzeciego.