Girteka “psuje robotę” także u nas – zarejestrowana w Rosji ciężarówka eksportowała z Polski na Zachód

Na temat firmy Girteka pisałem już kilkukrotnie, więc chyba nikomu nie muszę tłumaczyć, że jest to firma powszechnie nielubiana i powszechnie znana z tzw. “psucia roboty”. Białe chłodnie z tej litewskiej firmy dają się we znaki szczególnie mieszkańcom Skandynawii, lecz okazuje się, że również i w naszym kraju Girteka potrafi zakombinować. Przykładem może być tutaj zatrzymanie ciężarówki z rosyjskiego oddziału firmy, która wywoziła towar z Polski na zachód, choć nie miała na to ważnego zezwolenia.

Białe Volvo na rosyjskich rejestracjach zatrzymali inspektorzy z łowickiego oddziału WITD Łódź. Z dokumentów wynikało, że ciężarówka wykonuje przewóz z Litwy do Holandii, a kierowca legitymował się zezwoleniem na tranzytowy przejazd przez nasz kraj. Na naczepie czekało 19 ton karmy dla zwierząt, którą załadowano podobno w Wilnie. Problem jednak w tym, że naczepa została zamknięta plombą zachodniego koncernu posiadającego fabrykę w Polsce, co wzbudziło podejrzenia. W efekcie plombę zerwano i dokonano oględzin ładowni, w której oczywiście znaleziono towar wyprodukowany w naszym kraju.

Okazało się, że ciężarówka wcale nie została załadowana 15 listopada w Wilnie, lecz załadowano ją dopiero dwa dni później w Polsce. Kiedy wszystko wyszło na jaw, kierowca znalazł nawet oryginalne dokumenty, które potwierdzały załadunek w naszym kraju. Ostatecznie kontrola zakończyła się więc przyznaniem 10-tysięcznej kary dla rosyjskiego oddziału Girteki za próbuję wywożenia towaru z Polski bez stosownego zezwolenia, a przy okazji kierowca zapłacił za niestosowanie się do przepisów o czasie pracy. Auto tymczasowo odjechało na parking strzeżony.

I tak oto poznajemy sposób, w który Girteka wykorzystuje zarejestrowane w Rosji ciężarówki oraz tańszych rosyjskich kierowców do pracy na terenie Unii Europejskiej, omijając kwestię koniecznych w tej sytuacji zezwoleń. Więcej tekstów na temat tej firmy czeka TUTAJ.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zdjęcia: WITD Łódź