Kazachstan nadal wymaga wiz od kierowców ciężarówek – zwolnieni są teraz tylko turyści i biznesmeni

Wraz z nadejściem 2017 roku, Kazachstan zmienił wymagania dotyczące wiz. Obywatele aż czterdziestu pięciu krajów, w tym między innymi mieszkańcy całej Unii Europejskiej, nie muszą już ich okazywać żadnej wizy, o ile podróżują w celach biznesowych lub turystycznych. Ma to uczynić Kazachstan bardziej dostępny z punktu widzenia zagranicznych inwestorów, a także przyciągnąć osoby poszukujące egzotycznego miejsca na wypoczynek.

Jak jednak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, kierowcy ciężarówek nie są tym ułatwieniem objęci. Praca kierowcy nie spełnia bowiem warunków określonych w nowych kazachskich przepisach. Tym samym osoby zmierzające do Kazachstanu za kierownicą ciężarówki nadal muszą mieć wizę, dokładnie tak, jak miało to miejsce dotychczas.


Nad tekstem widzicie film prezentujący trasę polskich kierowców do Kazachstanu, w barwach dawnej firmy Centrum. Szczególnie polecam 37 minutę, kiedy ciągnik siodłowy DAF XF95 zamienia się w prawdziwie terenowy pojazd, pokonując zjazd tak niski, że naczepa z jednej strony dotyka spojlerów zakabinowych, a z drugiej jedzie zderzakiem po ziemi, a także przejazd przez błoto od około 1:20:00, gdzie po kilku minutach na horyzoncie pojawia się uzbecki Mercedes-Benz SK mknący przez błoto niczym rajdowa „osobówka”.