transfactor3665
Opublikowane 2 Styczeń, 2017

Od wczoraj policja może tymczasowo zatrzymać nam prawo jazdy nawet jeśli nie mamy go przy sobie

policja_drogowka

Od wczoraj schowanie prawa jazdy głęboko w schowku lub pozostawienie go w domu nie uchroni nas przed odpowiedzialnością za zbyt szybką jazdę. W życie weszły bowiem przepisy, które pozwalają na tymczasowe zatrzymanie uprawnień nawet w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie żądanego dokumentu.

Przypomnijmy, że od półtorej roku każde przyłapanie na przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym kończy się zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy. To samo spotyka osoby, które wiozą w aucie co najmniej trzy osoby za dużo. Krótko po wprowadzeniu tych zasad prawnicy zauważyli jednak, że przepisy wyraźnie wymagają fizycznego przekazania prawa jazdy policjantowi. I tak też odkryto lukę w prawie, która dopiero teraz została uzupełniona.

Co to oznacza w praktyce? Zgodnie ze zmianami, nawet jeśli nie będziemy mieli przy sobie prawa jazdy, a zostaniemy zatrzymani za jedno z powyższych przewinień, starosta wyda nakaz zatrzymania uprawnień i do systemu trafi odpowiednia adnotacja. W oparciu o tę ostatnią, policjanci będą mogli przy każdej kontroli sprawdzić, czy na pewno mamy prawo zasiadać za kierownicą.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Marek napisał(a):

  Mam pytanie, jak mi polizei zabrala w niemczech prawo jazdy na 2 miesiace, to dostalem od nich kwitek ze moge prowadzic auto ale poza niemcami, jak to wyglada w sytuacji jak w Polsce mi zabiora prawko, tzn, nie oddam go, ale uprawnienia trace. moge wtedy poruszac sie pojazdem poza Polska ? czy jak tam zatrzymaja to tez wyjdzie ze, mam zakaz, zakaz rozumiem obowiazuje na dany kraj, – przyyklad Niemiec, a w Polsce zakaz znajac zycie na caly swiat i kosmos

 2. Henryk napisał(a):

  Kiedys w pewnym programie motoryzacyjnym pokazano sytuacje w ktorej kierowcy zabrano uprawnienia do prowadzenia pokazdow na kilka lat. Nie przeszkodzilo to temu kierowcy w zrobeniu tych uprawnien w UK. Pomimo wszystko majac prawo jazdy wydane w UK, podczas kontroli w Polsce policjanci odczytali w systemie polski zakaz prowadzenia pojazdow i kierowca dalej poruszal sie pieszo. Analogiczna sytuacja, polska policja nie moze zabronic prowadzenia pojazdow za granica ale nie majac prawa jazdy trudno za granica udawac ze sie posiada uprawnienia.

 3. McGee napisał(a):

  W granicach dawnej unii nie pozwolą ci jeździć. Pamiętam niemca któremu we Francji zabrano i w Niemczech już następnego dnia widniało w rejestrze jako odebrane. Mnie zabrano kiedyś w Polsce i jeździłem 10 lat w UK bez problemu. W końcu zrobiłem w UK bo mi zależało żeby zmienić pracę.

 4. gambo napisał(a):

  Poczekamy a pewnie znajdzie się jakaś luka w przepisach. Ciekawy jestem od kiedy liczy się data zatrzymania uprawnień jak nie mamy pj przy sobie.Bo trochę można zwlekać z oddaniem PJ

 5. Zooh napisał(a):

  Termin zatrzymania zaczyna się z dniem kiedy oddamy prawko tzn od momentu oddania liczą nam czas jaki nałożyli , ale do tego czasu i tak nie wolno nam jeździć.

Odpowiedz